Kuigi sõja rinnetel ei ole viimastel päevadel olulisi liikumisi toimunud – juba tavaliseks muutunud hirmsad tapatalgud Bahmuti all ja mõnes muus lõigus jätkuvad -, oli eile mõnes mõttes selle sõja murdepäev.
Vähemasti sama suurt survet kui venelased suurtükiväega Bahmutile, on Ukraina liitlased viimased kuud avaldanud kõigi diplomaatiliste ja muude veenmisvahenditega Liidukantsler oLAF Scholzile. Leopard 2 tankidest, mida Saksamaa on kõiksuguste ettekäänete ja põhjendustega tõrkunud Ukrainale andmast, sai selle aja jooksul lääneliitlaste otsusekindluse lakmustest.
Kuigi puht sõjalise prioriteetsuse mõttes asetuvad kaugele (300 km ja rohkem) tulistavad mürsud ja raketid, lennukid ja Grey Eagle droonid ehk isegi tankidest eespool, on just Leopardid praegu Saksamaa poliitilise tahte või tahtetuse, üleüldse Lääne sisu mõõdupuu. Kas Ukraina saab või ei saa tankid, sellest hakkas juba sõltuma idaeurooplaste suhtumine Saksamaasse üldse.Heroilinine vingerdamine
Kuigi Scholz pidas juba 11 kuud tagasi oma Zeitenwende kõne, milles sisuliselt kuulutas Saksamaa senise idapoliitika läbikukkunuks ja lubas taastada saksa sõjalise võimsuse, ei ole aastakümneid umbes ühel kursil sõitnud riigilaeva lihtne ümber pöörata. Sakslastele endale tundub, et nad on muutnud ja muudavad täiesti fundamentaalseid asju enam-vähem üleöö ja lausa heroiliselt, idaeurooplastele ja üha enam ka anglosaksidele tundub, et sakslased venitavad ja vingerdavad.
Muide, vahemärkusena võiks küsida, et kuidas prantslased sellistest olukordadest alati märksa tervema nahaga välja tulevad? Prantsusmaa on Ukrainat abistanud umbes 5 korda vähem kui Saksamaa (sõjaline abi 0,47 miljardit versus 2,35 miljardit) aga kõik näitavad näpuga Saksamaa kui erilise piduri peale.
Kuigi Leopardidest, mille «kohest vabaks laskmist» kantsler Scholzilt nõuti, sai eelkõige Saksamaa otsustamatuse sümbol, oli eilseni otsustamatust kõigi suurte lääneriikide pealinnades. Avalikult oli jõutud tõdemuseni, et tanke on Ukrainal sõja võitmiseks vaja, aga avalikult ei oldud siiski selge sõnaga välja öeldud, et Ukrainat aidataksegi võita ja võit tähendab Venemaa väljalöömist kogu Ukraina territooriumilt.
Seni kõlas ka Washingtonis sõnumitest enamasti läbi ebalus, kui küsiti Krimmi vabastamise kohta ja eriti Lääne abi kohta, mis võimaldaks lisaks Krimmi vabastamisele hävitada Vene õhurünnakute lähtekohad Vene territooriumil. Ka Washington ei tõtanud Abrams tankide lubamisega, ka Washington hoidis tagasi rakettide ja mürskudega.Eilse päeva jooksul toimus selles hoiakus maalihe
Kui hommikul oli Berliin endiselt ebamäärane, et kas ja millal tanke antakse, siis õhtuks teatati, et Lepordaid antakse, esialgu kompanii. Samuti luba kõigil Leporde omavatel riikidel neid Ukrainasse saata. Washington teatas 50 Abrams tanki saatmisest, britid teatasid uutest saadetistest, sealhulgas raktteidest.
Mitmed sündmustega kursis olevad allikad väidavad, et lisaks tihedale Washington-Berliin konsulteerimisele ja sakslaste masseerimisele, tehti eile ka mingisugune katse kommunikeeruda Vladimir Putiniga.
Küllap tegelikud asjaolud selguvad diplomaatide valhallas, aga loogiline see muidugi on. Eriti arvestades Bideni stiili proovida iga hinna eest tagauksed ja mingidki kanalid venelasega lahti hoida. Väidetakse, et venelastele tehti nii öelda viimane pakkumine tõmmata väed välja ja alustada läbirääkimisi, et muidu antakse Ukrainlastele tankid.
Venelased vastanud mõistagi, et käige sinnasamusesse.
Usutav, et saksa alalhoidlikkus ja närvilisus nõudis veelkord kinnitust, et muud lahendust kui venelane relvaga välja lüüa, lihtsalt ei ole.
Igatahes on eile õhtust ilmne, et nüüd on relvastuse väravad valla, Ukraina saab kõik, mis on sõjaliselt Krimmi tagasivõtmiseks ja venelaste välja löömiseks vaja ja poliitilisi tõrkeid enam ei tundu olevat. Eile kõlasid Saksa välisministri suust sõnad «meie sõda Venemaa vastu». Poleks uskunud, et meie põlvkond sellist päeva näeb.
Loodetavasti on eilne pööre tagasipööramatu. Tankid, raketid, lennukid, droonid, ja võit. Meeleolu nii Kiievis, Strasbourgis, Berliinis kui Washingtonis on igatahes palju parem.