Uue valitsusliidu sünd

Uudis
|
29.03.2007

11. märtsil alanud koalitsiooniläbirääkimised lõppesid eile, 28. märtsil, mil parafeeriti koalitsioonilepe Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ja Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt.

Peale 4. märtsi Riigikogu valimiste võitu astus Reformierakonna koalitsiooniläbirääkimiste delegatsioon valitsusliidu moodustamiseks neljapoolsetesse kõnelustesse esialgu kolme partneriga – IRLi, SDE ja rohelistega. Läbirääkimiste käigus osutus Erakonnale Eestimaa Rohelised vastuvõetamatuks Reformierakonna pakkumine loodava valitsusliidu vastutusvaldkondade jaotuse osas. Eile õhtul Marek Strandbergile ja Peeter Jalakasele saadetud kirjas tänas Reformierakonna esimees Andrus Ansip Eestimaa Roheliste erakonda valitsemisprogrammi koostamisel tehtud koostöö ja roheliste panuse eest ning avaldas lootust, et koostöövaim ei kao ka edaspidi. Roheliste panus on selgelt näha ka koalitsioonileppes.

Andrus Ansip sõnul on moodustatud valitsusliidu leping koostatud hästi konservatiivselt. “Kavatseme jätkata väga ranget eelarvepoliitikat ja koostada ülejäägiga eelarvet,” ütles Ansip. Erakonna esimees lisas, et tegemist tõeliselt hea lepinguga, mis viib Eesti elu järgmise nelja aasta jooksul edasi.

Reformierakonna, IRLi ja sotsiaaldemokraatide valitsusliidu peaeesmärk on saavutada Eesti rahvastiku positiivne iive sündimuse kasvu, keskmise eluea pikenemise ja elukvaliteedi tõstmise teel. Peaeesmärgi saavutamiseks näeb sõlmitud koalitsioonileping ette: vanemahüvitise maksmise perioodi pikendamist lapse 1,5 aastaseks saamiseni; uute lasteaedade ehitamise riikliku investeeringute programmi “Igale lapsele lasteaiakoht!” 400 miljoni krooni suuruses aastamahus; riikliku ringiraha 2000 krooni igale kooliealisele lapsele kehtestamist .

Majanduspoliitika üheks olulisemaks sammuks on tulumaksu langetamine 18 protsendini ning eesmärk jätkata range ja ülejäägiga eelarvepoliitikaga ja valitsuse võlakoormuse vähendamisega. Valitsusliidule on üheks olulisemaks eesmärgiks ka üleminek eurole.

Eakatele näeb koalitsioonileping ette just seda, mida Reformierakond enne valimisi lubas – pensionide kahekordistamist nelja aastaga. Juba selle aasta 1. juulist tõstab uus valitsus 2007. aasta pensioni baasosa 250 krooni ja rahvapensioni 150 krooni võrra.

Suure meediakära saatel sai koalitsioonileppe kinnitamisele lisaks paika ka uue valitsusliidu koosseis. Isamaa ja Res Publica Liidule saab uues valitsuses lisaks Riigikogu esimehe kohale kuuluma kaitseministri, haridus- ja teadusministri, põllumajandusministri, majandus- ja kommunikatsiooniministri ning regionaalministri kohad. Lisaks kolm Riigikogu komisjoni esimehe kohta (Euroopa Liidu asjade, keskkonna- ja õiguskomisjon). Sotsiaaldemokraatlikule erakonnale rahandusministri, siseministri ja rahvastikuministri kohad ning nelja Riigikogu komisjoni esimehe kohad (välis-, sotsiaal-, kultuuri- ja maaelukomisjon). Reformierakonnale kuuluvad peaministri, Riigikogu aseesimehe, välis-, justiits-, keskkonna-, kultuuri- ja sotsiaalministri portfellid ja neli Riigikogu komisjoni esimehe kohta (rahandus-, majandus-, riigikaitse- ja põhiseaduskomisjonid).

28. märtsil toimunud Reformierakonna juhatuse koosolekul kinnitati ka erakonna ministrikandidaadid – Andrus Ansip (peaminister), Urmas Paet (välisminister), Laine Jänes (kultuuriminister), Rein Lang (justiitsminister), Maret Maripuu (sotsiaalminister) ja Jaanus Tamkivi (keskkonnaminister). Kõik ministrite kandidaadid andsid valitsusliidus osalemise kohta ka oma nõusoleku. Komisjonide esimeeste isikud määrab kindlaks järgmisest nädalast tööd alustav Reformierakonna fraktsioon.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt