Urve Tiidus: Inimesed peavad kiiremini arsti juurde saama

Uudis
|
19.11.2018

Reformierakonna fraktsiooni saadikud küsisid tervise – ja tööminister Riina Sikkutilt eriarstiabi probleemidest tekkinud kahjust. Riigikogu saalis Reformierakonna nimel sõnavõtu teinud Urve Tiiduse sõnul ajendas arupärimist esitama selleks ajaks kujunenud faktiline olukord Haigekassa ja eraarstiabi teenusepakkujate vahel.

„Nimelt pidid oktoobri algusest hakkama kehtima Haigekassa ja erakliinikute vahel lepingud, mille maht kolme aasta jooksul pidi ulatuma mitme miljoni euroni. Arupärimise esitamise ajaks olid paljud lepingud jätkuvalt vaidlustatud ja mitmed lepingud hankel teadaolevalt  võitnud erakliinikutega sõlmimata. Haigekassa juhtide selgitused kujunenud olukorra kohta on olnud ebapiisavad. Ilmselgelt tekitas see meelehärmi patsientidele, kelle ravi seetõttu edasi lükkus,  sest polnud teada, kas olemasoleva arstiaja broneering kehtib,“ selgitas Tiidus.

„Vähe sellest, et patsientidel polnud infot, kas ja millal on võimalik hankel esmakordselt osalenud ning võitnud tervishoiuteenuste pakkujate juures aega broneerida, oli ka teadmatus, kus edaspidi patsiendi nn. „ oma arst“ tulevikus vastu võtma hakkab. Kogu selle segadusttekitavas olukorras saab kannatava poole peale lugeda ka arstid ja tervishoiuteenuse osutajad,“ lisas Tiidus

„500 meditsiinitöötajat on oma läkituses ministrile samuti andnud lõppenud tervishoiuteenuste hankele karmi hinnangu, nimetades seda totaalseks fiaskoks,“ ütles Tiidus.

„Rahandusministeerium on avalikult tunnistanud, et Haigekassa poolt sõlmitavad eriarstiabiteenuste osutamise uued lepingud erakliinikutega on riigihankeseaduse vastased. Eriarstiabi riigihangete ettevalmistus sai alguse minister Jevgeni Ossinovski ajal, mille viis lõpule minister Riina Sikkut. Seega peaks vastutama kas endine või praegune minister ning tekkinud kaose võimalikult kiiresti lahendama,“ võttis Tiidus arupärimise sisu kokku.

 Seoses sellega esitati minister Sikkutile järgmised küsimused:

1. Haigekassa juhid Rain Laane ja Maivi Parve on avalikkusele öelnud, et eriarstiabi hankega erasektorist teenuse ostmisega pakub Haigekassa inimestele Iisavõimalusi saada eriarstiabi erakliinikutes suurendades sellega teenuseosutajate valikut ja teenuse kvaliteeti ning kättesaadavust patsientidele. Taheti justkui paremat — suurendada erakliinikute osakaalu, aga suurenes hoopis Haiglavõrgu arengukava haiglate osakaal teenuste pakkumisel. Sarnane seis nagu alkoholiaktsiisi määra muutusega. Ossinovski soovis alkoholi tarbimist piirata, tegelikult alkoholi tarbimine hoopis kasvas. Kuidas teie ministrina ja Haigekassa nõukogu esimehena kirjeldaksite Haigekassa juhtide pädevust oma tegevust planeerida ja seda ka edukalt ellu viia? Kes vastutab/kes tegi vea, et sõnad ja teod ei lange kokku?

2. Hankel võitis väike Narva silmaarstide seltskond, kes osales hankel mitme firmaga ehk kloonisid oma firmat ja peaks nüüd hakkama teenust osutama Tallinnas. Sisuliselt hakkab Tallinnas inimestele teenust osutama riiulifirma, kel Tallinnas puuduvad selleks sobilikud ruumid ja kel pole piisavalt arste. Mis laks teie hinnangul hankes valesti, et selline ostukord sai tekkida?

3. Hanke läbiviimise tingimuste tõttu jäi lepingust ilma ka Tallinna Silmakliinik, kes ainsana Eestis pakub patsientidele keratokoonuse-nimelist protseduuri ja kellel on olemas ka

vastav meditsiiniseade. Dr. Kai Noore sõnul saab see Iepinguperiood enne otsa, kui keegi uutest tulijatest oleks valmis sellist teenust osutama. Nimelt, meditsiiniseade tuleks osta Riigihankega, milleks kulub 8-12 kuud, arsti väljaõpe sellel masinal töötamiseks, et patsienti ravida, kestab vähemalt 3,5 aastat. Pr. Minister, te teate, et nimetatud teenus on tervishoiuteenuste loetelus ja seaduse järgi peate vastutama

selle eest, et sellist teenust patsientidele ka osutatakse. Kuidas kavatsete olukorrast välja tulla nii, patsientide kannatused lõppeksid?

4. Uue hanke tulemusena halvenes Lasnamäe ja Pirita elanike, keda on ligi 150 000 inimest, võimalused minna eriarsti vastuvõtule. Haigekassa juht Rain Laane hinnangul selles probleemi ei ole, sest tema sõnul : ,,Tallinnas on meil tasuta transport” ning “Inimene võiks vaadata teistesse raviasutustesse ka. Kui vaadata Tallinna teisi haiglaid, siis seal on pikk ravijärjekord, aga mõnes naabermaakonnas saab ravile homme või ülehomme”. Küsimusele, et mida öelda Lasnamäel ravi vajavale patsiendile, kellel on näiteks krooniliste liigesehaiguste või muude probleemide tõttu Paldiskisse või  Õismäel väga raske jõuda vastas Haigekassa juhatuse liige Maivi Parve: ,,Me peame kõik sellega harjuma”. Sellest tulenevalt kuidas hindate Haigekassa juhtide üleolevalt suhtumist Pirita ja Lasnamäelastest patsientide muresse?

5. Lasnamäel Medicumis ei toimu uue hanke tulemusel enam kõrva-nina-kurguarsti ja günekoloogi vastuvõttu. Haigekassa on teatanud, et alates 01.12.2018 võtab Ida-Tallinna Keskhaigla nende poolt tasustatavad vastuvõtud Medicumi Lasnamäe ruumides. Kas teile ei tundu see kuidagi kummaline, kas te ei näe sarnasust 1940. aasta natsionaliseenimisega, kus võim ütles , kes ja kuidas hakkab Eesti Vabariigi kodanikele kuuluvate ettevõtete varaga tegutsema.

6. Kes vastutab sellise segaduse tekitamise eest, kes vastutab patsientidele põhjustatud kannatuste eest? Kas te leiate, et Haigekassa juhid peaksid endiselt jätkama oma tööpostil? Ehk oleks ka neil aeg tasuta buss võtta ja mõnele teisele töökohale suunduda? Kas teie isiklikult võtate tekkinud töise olukorra tõttu poliitilise vastutuse? Või vähemalt vabandate, võimalus selleks on Teile antud.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt