Aivar Sõerd: Reformierakond ei ole nõus vastu võtma struktuurses puudujäägis eelarvet

Kategoriseerimata
|
20.11.2018

Kolmapäeval, 21 novembril toimuval Riigikogu istungil Reformierakonna fraktsiooni poolt 2019. aasta riigieelarve seadusele tehtavad muudatusettepanekud aitavad valmistuda kehvemateks aegadeks.

“Praegust soodsat majanduskonjunktuuri tuleb kasutada eelarvepuhvrite loomiseks. Headel aegadel tuleb reserve koguda, sest prognoosid näitavad majanduskasvu aeglustumist ning valmistuda tuleb ka võimalikeks majanduslikult kitsamateks aegadeks tulevikus,” kommenteeris Reformierakonna fraktsiooni liige Aivar Sõerd muudatusettepanekute peamist suunda.

“Euroopa Komisjoni poolt 8. novembril avaldatud prognoosi järgi on Eesti järgmise aasta riigieelarve struktuurselt 0,7%ga puudujäägis. Rahandusministeeriumi prognoosi järgi reservid järgmisel aastal vähenevad ja eelarvepositsiooni parandamata jätmisel tekiks riigikassal laenuvajadus juba paari- kolme aasta pärast. Meie muudatusettepanekud riigieelarvele näevad ette eelarve tasakaalu parandamist,” lisas Sõerd.

“Tegime riigieelarvele muudatusettepaneku vähendada Vabariigi Valitsuse reservi, kuna lubamatu on esitada riigieelarve, kus regionaalpoliitikaks nimetataks kümneid miljoneid suvaotsuseid, mis ei arvesta valdkondlikke arengukavasid, konkursse, pingeridasid ning riigi ja omavalitsuse piire,” kommenteeris Sõerd.

“Muudatusettepanekute katteallikana näeme ka riikliku üürikorterite rajamise programmi vähendamist ning lisatulu on võimalik saada ka piirikaubanduse piiramisest aktsiiside langetamise tulemusena. Tegime ettepaneku ära jätta kulu peaministri Davosi sõiduks, kuivõrd peaministri ilma kutseta foorumil osalemise kulu on sama suur kui kogu Riigikogu välissuhtluse eelarve,” ütles Sõerd.

Reformierakonna fraktsiooni muudatusettepanekud 2019. aasta riigieelarve seadusele:

  • Suurendada Haridus- ja Teadusministeeriumi valdkonda kuuluvat teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooniprogrammi kulusid 10 mln võrra
  • Täiendada Haridus- ja Teadusministeeriumi valdkonda Eesti keel ja eestlus uue meetmega Eesti alus- ja koolihariduse muutmine ühtseks ja eestikeelseks 5 mln võrra
  • Suurendada Sotsiaalministeeriumi valitsemisalas üksi elava pensionäri toetuse eelarvet 10 mln võrra
  • Ettepanek, et vanaduspensioni ei arvestataks maksuvaba tulu arvestamisel ja selle tõttu vähendada eelarve tulusid 30 mln võrra
  • Idapiiri  väljaehitamiseks suurendada Siseministeeriumi valitsemisala investeeringuid 10 mln võrra
  • Suurendada KOV-i tasandusfondi 19 mln võrra
  • Vähendada Vabariigi Valitsus Reservi 27,5 mln võrra
  • Vähendada Riigikantselei majanduskulusid 150 tuhande võrra
  • Suurendada riigieelarves alkoholiaktsiisi laekumise tulusid 50 mln võrra.

Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt