Remo Holsmer: keeldude keelamise päevad (SL Õhtuleht)

Arvamus
|
17.10.2007

Oleme saanud nautida üle 16 aasta vaba Eestit, kus ilma passikontrollita saab sõita Hiiumaale ja poodi minnes ei pea kaasa võtma vorsti- ega leivatalonge.

SL Õhtuleht, 17.10.2007

Oleme saanud nautida üle 16 aasta vaba Eestit, kus ilma passikontrollita saab sõita Hiiumaale ja poodi minnes ei pea kaasa võtma vorsti- ega leivatalonge.

Viimase aasta jooksul on aga vabas riigis hakanud ringi luusima üks keelamise kratt, kes tahab meile öelda, kuidas me peaksime käituma ning mida me tohime ja mida mitte.

Järjekordsed keelud

Alkoholimüügi piirangute üle on juba pikemat aega käinud kõva andmine. Kui selgus, et pärast viimast müügipiirangut pole müük vähenenud, käis Tallinna volikogu esimees ainuvõimaliku variandina välja müügikeelu veelgi karmimaks muutmise. Millegipärast ei suuda kehtestatud piirangu mittemõjumine Tallinna linnavalitsejaid nägijaks teha. Selle asemel, et endale tunnistada – keeld ei tööta –, ollakse seisukohal, et piiranguid tuleb veelgi karmistada. Kas probleemide lahenduseks on vaid piirangud ja keelud?

Tallinna linnavalitsus on toetanud ettepanekut sulgeda kasiinod vabariigi aastapäeval, emakeelepäeval, emadepäeval, rahvusvahelisel lastekaitsepäeval, taasiseseisvuspäeval ja 1. septembril. Minul tekib küsimus, miks mitte isadepäeval, jaanipäeval ja iga kuu neljandal reedel? Eelnõuga tahetakse jätta muljet, et eesti inimesed ülejäänud päevadel aastas muud ei teegi, kui mängivad kasiinos. Ma kahtlen selles.

Küsisin Tallinna volikogus eelnõu algatanud Märt Sultsilt: «Kui me näiteks keelaks ära iga volikogu istungi ajal suitsunurgas suitsetamise, siis kas sa, Märt, jätaksid suitsetamise maha?» Kahjuks ei saanud ma vastuseks jaa-sõna. Seega, suured keelajad, kõigepealt võiks enda peal keeldude toimet katsetada, enne kui järjekordse piiranguga välja tulla. Samas ma mõistan teid, et propagandistlikult on lihtne luua tont, kelle vastu võidelda ning keelamine kõlab lihtsale inimesele parima lahendusena. Ennetus- ja selgitustöö viljelemine on juba kõrgem matemaatika.

Järgmisena kuulen ideed seada piirangud reklaamidele, sest keelajad teavad, mida ja millal tohib meile rumalatele näidata. Eesti rahvas pidavat joomarlusest kindla peale pääsema, kui alkoholireklaam eetrisse tund aega hiljem lubada. Mulle tundub, et keelamise kratt on kuidagi liiga leebe – reklaam tuleks üldse meid ümbritsevast maailmast ära kaotada. Pärast seda hakkavad inimesed kokakoola asemel kohe petti jooma.

Mida annaks järgmisena ette võtta? Börsil raha investeerimine tundub kuidagi riskantne – aktsiate hinnad kõiguvad ning inimesed võivad raha kaotada. Järelikult tuleks börsil investeerimist piirata. Boonuseks on antud juhul ka see, et Savisaarele jääb võimalus maksta toetust börsil raha kaotanuile.

Kui mõni pood pärast kõikide piirangute kehtestamist veel õhtul pärast kella 20 lahti jääb ja oma põhitegevust viljeleb, siis võiks ju ette võtta krõpsude, rasvaste ja kolesteroolirikaste toiduainete müümise keelamise. Nende toodete söömine ei mõju hästi inimeste tervisele ning nende müük tuleks õhtusel ajal keelata. Öösiti lahti olevad hamburgeriputkad tuleks kiiremas korras kinni panna. Ja nii edasi ja nii edasi.

Nagu klappidega hobune, tormab keelamise kratt mööda Eestit, sest keelamine on dogma ja ainus mõjus ravim hukkaläinud rahva taltsutamiseks. See ideoloogia eeldab inimeste piiratud mõtlemisvõimet ning otsustusõiguse viimist indiviidi tasandilt targa juhi juurde. Kui keelamise kratt mõnes kohas üle piiri läheb, siis jääb suurel isal võimalus rahvale vastu tulla ja piiranguid leevendada. Tänulikud lisahääled on justkui maast leitud.

Keeldude keelamise päev

Hea keelamise kratt, keelamine keelamise pärast ei toimi. Lätlased kehtestasid viis aastat tagasi üleriigilise alkoholi müügi keelu ja nüüd plaanivad piiranguid leevendada, sest alkoholi müük ja tarbimine on aastatega vaid kasvanud. Ka sigaretimüük pole pärast avalikes kohtades suitsetamise keelamist vähenenud. Veel kord – nende probleemide tuum ei peitu kellaajaliste piirangute kehtestamises.

Teen ettepaneku määrata kindlaks aastas keeldude keelamise päevad. Ehk neil päevadel ei tehtaks Tallinnas ühtegi ebamõistlikku keelamise otsust. Kindlasti pakun ma nende päevade hulka igal kolmapäeval peetavad linnavalitsuse istungid ning üle nädala neljapäeval peetavad volikogu istungid. Just neil päevadel on keelamise kratt nii tugevasti keskerakondlaste hinge pugenud, et kohe hirm hakkab. Hirm hakkab selle ees, mis tuleb järgmisena. Börsil investeerimise piiramine ja rasvase toidu müügi keeld on vaid aja küsimus.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt