Reformierakond: eesti keele kaitset ja rahvaalgatust tuleb arutada eraldi

Uudis
|
19.09.2006

Reformierakond on seisukohal, et eesti keele kaitse tuleb põhiseadusesse viia kiireloomulisena.

“Oleme seda meelt, et eesti keele kaitse põhiseaduse preambulisse peab kirja saama võimalikult kiiresti. Seda saab teha menetledes põhiseaduse muudatust Riigikogus kiireloomulisena. Sellisel juhul nõuab muudatuse vastuvõtmine vähemalt 81 riigikogu liikme toetust. Kuna muudatuse algatamise ettepanekule kirjutas alla 86 riigikogu liiget, ei tohiks sellega probleemi olla,” lausus Reformierakonna aseesimees Kristiina Ojuland.Tema sõnul on kiireloomulisus tingitud hoiatavatest näidetest, kus Eestis püütakse põlistada teist kultuuri ja okupatsiooni tähistavaid mälestusmärke. “Mina küll ei ole veendunud, et järgmiseks ei tule keegi kakskeelsuse nõudega. Selle vältimiseks tulebki eesti keele kaitse põhiseadusesse selgesti kirja panna,” selgitas Ojuland.Ojuland ei nõustu eile keskerakondlase Evelin Sepa poolt välja käidud mõttega, et põhiseaduse muudatus vajab rahvahääletust. “Eesti keele kaitse sätestamine põhiseaduses ei nõua mingit rahvahääletust,
Keskerakonnal ei maksa siin veiderdada. Põhiseaduses on selgelt öeldud, et rahvahääletusele tuleb kindlasti panna vaid esimese ja viieteistkümnenda peatüki muutmine. Esimene peatükk algab alles pärast preambulit,” selgitas Ojuland.Reformierakonna aseesimehe sõnul rõhutas Reformierakond põhiseaduse muudatust algatades, et eesti keele kaitse küsimust ei tohiks siduda mingite teiste muutustega põhiseaduses, sest muidu võib keele kaitse uppuda nendesse teistesse küsimustesse ja nii jääb kaotajaks meie armas emakeel. “Keskerakonna praegusi avaldusi ei saa käsitleda küll kuidagi teisiti kui eesti keele kaitse vastu suunatutena,” ütles Ojuland.Kristiina Ojulandi kinnitusel tuleb ka rahvaalgatuse küsimust arutada, aga mitte koos eesti keele kaitsega.  “Seda tuleb arutada, kuid mõistlik oleks, et koalitsioonileppes sisalduva eelnõu esitab Riigikogule valitsus,” lausus Ojuland.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt