Reformierakond avalikustas majandus- ja rahandusprogrammi

Uudis
|
15.11.2010

Reformierakonna majanduspoliitika eesmärk on Eesti inimeste elatustaseme tõus. Selle eelduseks on stabiilne majanduskasv ja konkurentsivõimeline majandusstruktuur – just neist sõltuvad uued töökohad, pensionide tõstmine, teenused lastega peredele, turvalisus ja Põhjamaade tasemel haridus.

„Kindlasti ei tõsta me maksukoormust – jätkame lihtsa ja ettevõtlikkust soodustava ühetaolise üksikisiku tulumaksuga ning välistame keerulise ja astmeliselt vaesustava tulumaksusüsteemi kehtestamise. Samuti anname kindluse, et tulumaksuvabastus ettevõttesse tagasi investeeritud kasumilt säilib,” ütles Reformierakonna esimees, peaminister Andrus Ansip.

Kõrge tootlikkusega töökohtade tekkeks kavandab Reformierakond tööjõumaksude vähendamist. „Eelarvevõimaluste tekkel kasutame selleks järgmisi maksukärpeid: vähendame töötuskindlustusmaksu ja tulumaksu, koos maksuvaba miinimumi tõstmisega ning kaotame erisoodustusmaksu tööga seotud tasemekoolituselt,” lausus Ansip.

Ansipi lisas, et tööjõumaksude vähendamise kõrval plaanib tema erakond metsandussektori arengut toetava tulumaksureformi läbiviimist, mille kohaselt saab metsa müügi korral maksustatavast tulust maha arvata kolme müügijärgse aasta kulud.

„Säästmise soodustamiseks loome tööandjatele võimaluse teha 6000 € (93 879 krooni ja 60 sendi) ulatuses aastas maksuvabalt sissemakseid töötaja III pensionisambasse,” märkis Ansip.

„Selleks, et edendada ettevõtlikkust, tuleb kõrvaldada turutõkked ja tagada aus konkurents. Võitlus kartellide ja monopolidega, kes takistavad konkurentide turulepääsu ja vähendavad sellega majanduse tõhusust ning tõstavad tarbijahindu, on riiklik prioriteet,” toonitas Reformierakonna aseesimees, rahandusminister Jürgen Ligi.

Ligi sõnul peab Reformierakond oluliseks ka bürokraatia ja aruandluse vähendamist. „Võimaldame alla 100 000 € (1 564 660 kroonise) aastakäibega väikeettevõtetele mugava raamatupidamise otse e-Maksuameti keskkonnas, kus väikeettevõtja saab ühes kohas lihtsalt koostada ja esitada maksudeklaratsioone ja majandusaasta aruandeid.”

„Laiendame ettevõtjaportaali lisades sinna mugava võimaluse käibemaksukohuslaseks ja kaubamärgi registreerimiseks. Samuti lihtsustame äriühingute ümberkujundamise ja lõpetamisega seotud reegleid, et soodustada ettevõtlusaktiivsust ja juhtimisoskuste taaskasutamist,” kirjeldas rahandusminister Reformierakonna plaane ettevõtluse edendamiseks.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe, Reformierakonna juhatuse liikme Taavi Rõivase sõnul soovib Reformierakond mugavaks äritegemiseks arendada registrite ristkasutust eesmärgiga viia andmete esitamisega seotud koormus ettevõtja jaoks võimalikult väikeseks. „Niisamuti tahame olla eestvedajaks Euroopa digiteenuste ühisturu väljaarendamisel, ennekõike digitaalse isikutuvastamise rahvusvahelise süsteemi rajamisel.”

Rõivas lisas, et oluline on jätkata investeeringuid riigi ja juhtivate kõrgkoolide osalusel loodud teadusparkide infrastruktuuri arendamisse, et viia kokku innovatsioon ja ettevõtted. „Me peame looma tingimused rahvusvaheliselt tunnustatud tippspetsialistide palkamiseks Eesti ülikoolidesse strateegilistele erialadele. Ka on vaja tänasest jõulisemalt tutvustada Eesti ettevõtluskeskkonda välisturgudel.”

Reformierakonna eesmärk on viia riigieelarve aastaks 2013 struktuursesse ülejääki ning hoida seejärel ülejääki kõigil kasvuaastatel, samuti kasvatada reserve, mis lubavad võimalikud langusaastad valutult üle elada ka tulevikus.

Reformierakonna juhatuses kinnitatud majandus- ja rahanduspoliitika programm on avatud avalikule arutelule ning seisukohtade kujundamiseks saadetakse see valdkonna ekspertidele ja laiemale avalikkussele.

Eelnevalt on Reformierakonna juhatus heaks kiitnud ja avalikule arutelu esitanud haridusprogrammi, mille eesmärk on viia Eesti hariduse kvaliteet Põhjamaade tasemele, energeetikaprogrammi, mille sihiks on energiajulgeoleku saavutamine tarbijale võimalikult soodsa hinnaga, transpordiprogrammi, sooviga kindlustada inimeste ja kaupade vaba, mugav, kiire ja taskukohane liikumine Eestis ning Eesti ja muu maailma vahel ning pere- ja rahvastikupoliitika programmi, eesmärgiga luua Eestist peresõbralik riik, kus inimesed soovivad hea meelega lapsi saada ja kasvatada, väärikalt vananeda ning kindlustada, et Eesti rahvas oleks kasvav rahvas.

Reformierakonna haridusprogrammiga tutvu siin: www.reform.ee/haridus, energeetikaprogrammiga siin: www.reform.ee/energeetika, transpordiprogrammiga siin: www.reform.ee/transport ja pere- ja rahvastikupoliitikaprogrammiga siin: www.reform.ee/pere.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt