Õnne Pillak: me ei jäta eakaid energiasõjas üksi

Arvamus
|
Õnne Pillak
|
05.10.2022

Venemaa rünnak Ukraina vastu on kaasa toonud energiasõja, mis on tõstnud elektri- ja küttehinnad nii kõrgele, et inimestel on raske nendega toime tulla. Eriti valusalt tunnevad seda inimesed, kes on suurimas vaesusriskis. Pensioniealised on ühed neist. Riigi ülesanne on pakkuda neile ka kriisiajal kindlustunnet ja tuge.

Eestis on 308 358 vanaduspensionäri, nendest 95 830 saab üksi elava pensionäri toetust. Just üksi elavad pensionärid on need, kellel on suurim mure, kuidas pärast arvete maksmist kuu lõpuni ots-otsaga kokku tulla. Kellel on õnn elada kahekesi koos ütlevad ikka, et pension muidugi võiks olla suurem, aga saavad hakkama. Üksi jäädes ei lange eluasemekulud just kuigi palju, kõik kulud on vaja üksi kanda, mistõttu on pensionist alles jääv summa palju väiksem.

Aitamaks üksi elavaid pensionäre hakkas riik 2017. aastast maksma üksi elava pensionäri toetust. See on toetus, mis ütleb: me hoolime. Oktoobris tõuseb üksi elava pensionäri toetus 85 eurot, 115 eurolt 200 euroni. Oluline abi eakatele. See on raha, mis ei mõjuta teiste toetuste saamist, on tulumaksuvaba ja kuulub väljamaksmisele siis, kui kättesaadav pension jääb alla 669 euro.

Üksi elava pensionäri toetust on õigus saada eestkostjatel ja eestkostetavatel, hooldekodude elanikel ning inimestel, kes vastavad toetuse saamise tingimustele, kuid kellega samale aadressile sisse kirjutatud inimene viibib hooldekodus. Sel aastal saab pensionär toetust ka siis, kui temaga samale aadressile on sisse kirjutatud Ukraina sõjapõgenik ja pensionär vastab muudele toetuse saamise tingimustele.

Ettevaatavalt sügisesse eraldasime kevadise lisaeelarvega 17 miljonit eurot, et maksta ühekordset elukalliduse toetust pensionäridele energiahinnatõusu leevandamiseks, andmaks neile suuremat kindlustunnet. Novembris jõuab 50-eurone toetus ilma kohmaka bürokraatiata otse toetuse saaja kontole koos novembrikuu pensioniga.

Tuleval aastal ootab pensionäre üle 100 euro pensionitõusu. 1. jaanuaril tõusevad pensionid erakorraliselt 20 eurot ning keskmine pension muutub tulumaksuvabaks. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt tõuseb keskmine vanaduspension järgmisel aastal aprillis 704 euroni.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt