Pevkur: EKRE süüdistused Eesti kaitseväe suunas on igapäevased. Kelle huvides seda tehakse?

Arvamus
|
Hanno Pevkur
|
05.10.2022

Aastate vältel on EKRE süsteemselt ja tahtlikult laimanud Eesti kaitseväge ja seeläbi hävitanud kild killu haaval eestlaste kaitsetahet.

Kuigi enamasti kasutatakse selleks konkreetse inimese halvustamist, laiendatakse seda tihti ka umbisikuliselt kogu kaitseväele. Võib ju eeldada, et EKRE soov on pidada poliitilist võitlust, aga tegelikult tekitatakse sellega meeletu kahju Eesti kaitsetahtesse. Tihti tehakse seda läbi isiklike rünnakute Kaitseväe juhataja pihta. Tulemuseks inimeste arvu kasv, kes ei usalda kaitseväge, sest neil on EKRE liikmete poolt kujundatud väärteadmine kaitseväest. EKRE on selleks aga kasutanud nii halvustavaid hinnanguid, kui ka tõestatult valefakte. Valeinfo kasutamisest on nad päris kindlasti teadlikud.

Vaatame fakte

Eelmise aasta lõpus avaldasid Uued Uudised artikli, kus väitsid, et lisaõppekogunemisele ei pääse vaktsineerimata reservväelased. See oli vale. Kaitsevägi teavitas neid valeinfo levitamisest, kuid EKRE hääletoru ei ole tänaseni seda infot parandanud. Just selle ja teiste EKRE liikmete vaktsineerimise retoorikaga on nad loonud paljudele arusaama ajateenijate sundvaktsineerimisest. Nad külvavad tahtlikult umbusku ja valet, et Eesti kaitsetahet õõnestada.

Süüdistused Eesti kaitsevõime kohta on EKRE esindajate suust igapäevased. Alles mõni päev tagasi lükkas kaitseväe juhataja tagasi Martin Helme valeväited laskemoonavarude, rannakaitse rahastamise ning Ukraina abistamise teemal.

Kaitsevõime arendamise vaates on EKRE poolne õõnestamine ja valetamine olnud süstemaatiline tegevus juba aastaid. Endine riigikogu spiiker Henn Põlluaas halvustas 3-4 aastat tagasi tollal veel plaanimisstaadiumis olnud uute tankitõrjesüsteemide hankimist ja kiitis vastandumiseks Vene tanke. Reaalsel lahinguväljal Ukrainas on näha, et näiteks Carl Gustaviga hävitati venelaste T-90. Minu küsimus on lihtne – kelle huvides töötab selliste pidevate sõnumitega Vene relvastuse kiitmiseks ja lääne relvasüsteemide halvustamiseks EKRE?

Asjakohatu on ka EKRE praalimine riigikaitse rahastamise teemal. EKRE valitsuses oleku aegu suunati kaitse-eelarvesse 46 miljonit lisaraha. Reformierakonna valitsus on ainuüksi selle aasta üheksa kuuga teinud lisarahastuse otsuseid rohkem kui 1,2 miljardit ehk enam kui 25 korda rohkem raha.

Vastuluure õõnestamine

Deniss Metsavase kaasuses külvas Henn Põlluaas teadlikult kahtlusi Eesti vastuluure toimimisse, minnes isiklikuks nii tollase kaitseministri Jüri Luige kui Kaitseväe juhataja Riho Terrase ja tulevase kaitseväe juhataja Martin Heremi suhtes. Lehe tavalugejal on ääretult keeruline kaasa rääkida vastuluure keerulises maailmas, ent segaduse külvamiseks on teema hea. Küll ei teeni selline käitumine kuidagi Eesti riigikaitse huve vaid on kasulik Eesti vastasmängijatele – mida rohkem ebakindlust luures, seda parem Venemaale.

Aga vaatame veel fakte – EKRE esimees Martin Helme on oma kurikuulsas raadiosaates väitnud järgmist: „Ütlen siin täie selgusega, et ameeriklased ei täida oma liitlaskohustusi Euroopas, ameeriklased ei hakka Venemaaga sõdima, et päästa kas Balti riike või Saksamaad või Prantsusmaad.“ Reaalsus on aga see, et Ameerika Ühendriigid on tänaseks absoluutnumbrites suurim Ukraina abistaja ja toetab tugevalt ka NATO idatiiva tugevdamist. Fooni loomiseks halvustati saates ka mobilisatsiooni korraldust, kuigi riik oli alustanud lisaõppekogunemiste tegemisega.

Laimu ja desinformatsiooni leiame EKRE liidrite sõnavõttudest veel ja veel. Olgu selleks teadlik ja pidev valeväide, et kaitsevägi ei soovi arendada rannakaitset või väited, et 2. jalaväebrigaad on „…sisuliselt komplekteerimata, varustamata ja relvastamata.“ Või väited laskemoonavarude kohta. Esiteks valetavad EKRElased laskemoonavarude mahtude kohta aga mis peamine – sellega süstivad nad Eesti inimestesse usaldamatust riigikaitse vastu.

Sarnaseid ja teisigi näiteid võiks veelgi tuua, ent oluline on mõista, miks ja kelle huvides EKRE tegutseb. Ma ei näe ühtegi loogilist seletust, et selline teadlik laim ja vale kaitseväe suunas aitaks kuidagigi kaasa Eesti kaitsetahtele. Ja kui see ei aita kaasa Eesti kaitsetahtele ning Eesti inimeste turvatundele, siis kelle huvides tegutseb EKRE?

Võib-olla ei olegi see nii suur küsimus kui korraks vaadata EKRE seisukohtadele lähedalseisva Varro Vooglaidi seisukohti, kus ta on avalikult kinnitanud, et on valmis aktsepteerima Vene okupatsiooni ja elama Venemaa oblasti koosseisus.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt