Maret Maripuu: narkomaaniasse tuleb suhtuda tõsiselt

Uudis
|
26.06.2011

Tänasel rahvusvahelisel narkomaania ja narkokaubanduse vastu võitlemise päeval on oluline teadvustada, et paljude noorte hulgas loetakse narkootikumide tarvitamist endiselt põnevaks kogemuseks ja selle teadmise baasilt kavandada teavitus- ja ennetustegevust, kinnitab Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Maret Maripuu.

2009. aastal viidi läbi uuring „Uimastite tarvitamine ja sellega seotud riskikäitumine Tallinna ööklubisid külastavate noorte hulgas”, mis tõi muu hulgas esile, et intervjueerituile oli ööklubides narkootikumide tarvitamine lõõgastumise üks oluline komponent ja normaalne nähtus ning stimulante peetakse alkoholist ohutumakski. „Uuringust ilmnes, et väga levinud on ka stimulantide ja alkoholi koostarvitamine. Selline harjumus ohustab noorte tervist ning on väga kahjulik kogu ühiskonnale,” rääkis Riigikogu liige.

Maripuu tõi välja fakti, et narkomaania muutus Eestis eriti teravaks probleemiks seoses HIV-epideemiaga süstivate narkomaanide hulgas 2000. aastal. „Narkootikumide süstimine on üksnes osa probleemist, kuigi kõige nähtavam. Süstimiseni jõudnud narkomaaniaga kaasneb sotsiaalne tõrjutus, marginaliseerumine, kuritegevus, turvalisuse vähenemine kõigi ühiskonnaliikmete jaoks. Narkomaania on väga tihedalt seotud ka teiste sotsiaalsete probleemidega töötus, vaesus,” selgitas endine sotsiaalminister.

Eestis on tänaseks valminud uus õppekava koolidele, milles uimastiennetuse temaatikat senisest põhjalikumalt käsitletud: õppekavale üleminek toimub kolme aasta jooksul ning sellele lisandub õpetajate täiendkoolitus. „Tervise Arengu Instituudi läbiviidavate õpetajakoolituste maht peaks siiski olema suurem, et tagada kava realiseerimine. Sotsiaalministeerium on arendamas lastevanematele suunatud ennetusprogramme arendamisele ning noortesõbralikke uimastialased nõustamisteenuseid. Tähtis on, et uimastiprobleemidega silmitsi noor inimene ja tema perekond ei jääks murega üksi,” ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Maret Maripuu.

ÜRO kuulutas 26. juuni rahvusvaheliseks narkootikumide ja narkokaubanduse vastu võitlemise päevaks 1987. aastal. Päeva eesmärgiks on tugevdada ja parandada rahvusvahelist koostööd narkootikumide leviku ja narkokaubanduse tõrjumiseks.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt