Lauri Luik: Kas legaliseerida kanep?

Arvamus
|
|
15.10.2015

See oli vist kõige aktuaalsem debatiteema üldse, umbes 15 aastat tagasi, kui ma alles esimesi samme poliitikas tegin. Viimastel kuudel on teema taas aktiivselt päevakorda tõusnud (see näikse käivat paariaastase intervalliga) ning Pealtnägija valmistas sel teemal ka saatelõigu, uurides kõigilt RK liikmetelt nende seisukohta.  

Olen veendumusel, et nii alkohol, tubakas kui narkootikumid, aga ka nt suhkur, on kõik suures koguses inimesele kahjulikud. Ometigi on suhkur, tubakas ja alkohol Eestis seaduslikud. Ma isiklikult ei näe probleemi, kui seda loetelu täiendada ka kanepiga, küll aga näen ma probleemi inimestes, kes ei suuda ahvatlustega piiri pidada. Paraku on nii alkohol, tubakas kui narkootikumid sõltuvust tekitavad. Olgem ausad, ega suhkrustki kerge loobuda ole, seda pole lihtsalt väga proovitud.

Ma ei ole ise narkootiliste ainete valdkonnas spetsialist, kuid kaldun pigem toetama nende spetsialistide arvamust, kes ütlevad, et pidev kanepi tarvitamine loob eeldused ka kangema kraami proovimiseks, mille tarbimisel on juba märksa tõsisemad tagajärjed kui paaril kanepisuitsul. Kuniks ei ole tõestatud vastupidist, ei saa ma oma põhimõtetest lähtuvalt kanepi legaliseerimist toetada.

Kanepi legaliseerimine ei mõjuta ilmselt kuidagi selle igapäevaseid tarbijaid, kellest paljud on täiesti tavalised haritud inimesed ning kelle jaoks on see kraam ühe telefonikõne kaugusel. Legaalse kanepi puhul kasvaks mõneti riigi maksutulu, kuid täiesti kindlalt reageeritaks sellele hindade korrigeerimisega ka mustal turul.

Seevastu suurendab legaalne kanep huviliste arvu. Usun, et nii mõnedki noored/vanemad inimesed, kes siiani on pidanud seda tabuks, osaliselt isiklike veendumuste tõttu, kuid osalt ka seetõttu, et see pole seadusega lubatud, ostaks juba pelgalt uudishimust poest prooviks kanepi-jointi. On meil seda tarvis? Seega kardan, et legaliseerimine suurendaks tarbijaskonda ning seda ma ei poolda.

Samas: arsti väljakirjutusel ravikanepi kasutamine on minu hinnangul mõistlik, kui see aitab valusid leevendada või haigusi kontrolli all hoida. Pole ju ravikanep kahjulikum kui mõned muud kanged retseptiravimid.

Ma usun, et täna veel pole Eesti ühiskond kanepi legaliseerimiseks valmis.

Noored, tehke parem sporti, suitsetamine jätke nõrkadele!

Lauri Luik

Eesti Koolispordi Liidu president


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt