Lauri Luik: Jätk teemale

Arvamus
|
|
17.10.2015

Täna oli Läänlase portaal pannud mu vastuse Pealtnägijale ka oma lehele üles ning seal üks lugeja nimega “2:41” reageeris mu replyle, millele ma omakorda reageerisin oma replyga, mille kopin nüüd siia. Siin vôtan veidi detailsemalt teemat lahata (kuna mu vastus Pealtnägijale oli vaid kitsalt ühe küsimuse kommentaar)

2:41, ma olen Suga täiesti nõus, et “valge hiinlase” jm kange kraami tarvitamine on tõsine probleem, ja mitte ainult Eestis. Sellega, ehk tagajärgedega tuleb tõsiselt tegeleda. Veelgi enam, esmajärjekorras, tuleb aga rõhku panna ennetusele. Näen ennetusliku tegevusena eelkõige spordi ja tervislike eluviiside propageerimist, sellele laotakse vundament koduseinte vahel. Kodu on võti! Üritame koolispordi liidus ka seda tegevust omalt poolt toetada, propageeides spordi tegemist ja tervislikke eluviise, et noored oleksid õnnelikud ja terved.

Tegelikult peakski kogu teema fookus olema ennetusel ja siis hädas olevate inimeste päästmisel. Paraku on teema sel korral püsti pandud läbi kanepi legaliseerimise ning kuna Pealtnägija küsis ka mu käest ainult ühe kulunud küsimuse legaliseerimise kohta, siis vastasin vaid sellele. Seesama vastus (see pole artikkel, lihtsalt mu blogisse postitatud reply Pealtnägijale) on tehtud ka uudiseks, mis pole paha, aga kui mu käest sel teemal lugu tellitaks, siis alustaksin hoopis teisest küljest, millele Sa, 2:41, ka ise tähelepanu juhtisid- ennetusest ja tulekahju kustutamisest. 

Üks asi on aga jäänud mulle segaseks, kuigi olen huviga jälginud, mida nihilist.fm-is praktikud ja ka niisama arvajad kirjutavad. Kuidas pagana päralt aitab kanepi legaliseerimine lahendada fentanüülisõltlaste probleemi? Ei ole sellele vastust saanud. Vaata kord ka selle petitsiooni sisu. Mitmenda tärniga jõutakse probleemini? 

• dekriminaliseerida kanepi kasutamine ja kasvatamine oma tarbeks alates 01.01.2016, kehtestada kanepi müügi riiklik regulatsioon ja kontroll;

• anda viivitamatult amnestia kõigile kanepiga seotud süütegude eest süüdimõistetud isikutele;

• kehtestada viivitamatult moratoorium kõigile kanepiga seotud süütegude menetlemisele;

• töötada välja, võtta vastu ja viia ellu strateegia, mis on suunatud Eestis narkosurmade vähendamisele ja narkosõltlaste elu muutmisele inimväärsemaks;

• töötada välja ja rakendada fentanüülisõltuvuse vastaseid meetmeid, nt heroiini asendusteraapia ja süstimistoad 01.01.2016 (NB! See puudutab kümneid tuhandeid Eesti noori, kes muidu on määratud surma).

Vastus on neljanda. Ja need neljas ja viies on tegevuses.

Nagu ma ka oma vastuses kirjutasin, siis need, kes täna süstivad, neid ei huvita enam suits. Need, kes täna suitsetavad, teevad seda ka siis, kui on legaalne. Ja teevad tõenäolisemalt samast vanast heast kanalist saadud kraami, kuna see jääb odavamaks ja “kodusemaks” kui aktsiisiga maksustatud “selverite” lettidel lebav. Või kui ostavad ka poest, siis kuidas see ikkagi aitaks võidelda fentanüülisurmadega. Küll aga meelitaks legaalne ligi huvilisi, kes, nagu ma oma replys ka ütlesin, pole siiani seda teinud eetilistel kaalutlustel jm, kuna see on illegaalne. 

Okey, kui ma ostan “balta” tagant kahtlast kraami, siis muidugi on parem kontrollitud ja kvaliteetsem (ka kallim) kaup, kuid sellele paneb rõhku nö intelligentsem seltskond. Ja nendega mu meelest nii suurt probleemi ei ole. Nagu teame, üksjagu nö korralikke inimesi ka suitsetavad. Ja tervist neile, see on nende vaba tahe. 
Hüppelauast. Ma olen kindel, et kõik õnnetused saavad alguse sündimisest, jne. Kindlasti ei ole minu ega mitte kellegi teise asi öelda, mida inimene teeb, kas suitsetab tubakat, sööb suhkrut, joob alkoholi, teeb kanepit, süstib heroiini, teeb sporti, tantsib, harib end või käib lõbumajas jm. Senikaua, kuni ta vabadused ei hakka piirama teiste vabadusi. Tema elu, tehku ja nautigu. 

Looduses see täpselt nii ongi. Keegi sind ei keela. Kui oled nõrk ja uimane, saad lihtsalt surma, süüakse ära. Või kui sööd mürgist taime, saad samuti surma, keegi ei keela. Seal on tapmine ka igapäevane, sest see ongi metsas elus püsimise hind. Kui lõvi hirve maha ei murra, sureb ta ise peagi. Aga meil on kunstlikult loodud ühiskond. Tänase arengutaseme juures ilmselt üks optimaalsemaid. Me räägime siin ühiskonnast, mitte indiviidist. Ja ühiskonnale igasuguse signaali andmine on tõsist vastutust nõudev küsimus. Kas anda kõigile enesekaitseks tulirelvad? Targale mehele/naisele, miks mitte, teda ma usaldan. Lollile? Mitte mingil juhul. Kuid kuidas teha neil vahet, selles on küsimus, ja see on ka peamine argument, mis mind täna kallutab seda signaali ühiskonnale mitte andma. 

Üks tahk veel. Nagu ütlesin, oli see üks esimesi debatiteemasid, mis meile noorte nagadena lauale pandi, nii umbes 15 aastat tagasi. Ja oi kus me siis maailma muutsime :). Ma btw olin ka siis seisukohal, et kui keegi garanteerib, et see kraam satub intelligentse inimese kopsu, siis las minna, aga lolli kätte ei usalda. 
2:41, Sa kirjutad, et meedias ei räägita töövõitudest, nõus, aga Sa intelligentse inimesena tead ka seda, et meedia tihtilugu kirjutab saasta ning hoiab fookuse kriitilistel ja konflikti tekitavatel asjadel. Väga palju on positiivseid edulugusid. Inimesi päästetakse surmasuust iga päev, ja see on meie arstide ja nende abiliste ülimalt tänuväärt töö, mida tehakse vaikuses. Aga sellest ei kirjutata. Nagu ei kirjutata sellest, kui palju nt Erki Nool tegi tööd selle nimel, et olümpiavõitjaks tulla. Meedia näitab võistlust ja medalitseremooniat, aga kümneid aastaid hommikust õhtuni treeninguid ei mahu eetrisse. Ja see ei huvitaks ka enamikku diivanisportlasi, nad ei taha näha ülimalt rutiinset ja tapvat töö tegemist. Nad tahavad näha actionit ja supermani. Nii on ka haiguslugudega. Surm on action, mida verisem, seda rohkem action. Veel suurem action on surnust ülestõusmine. Ei tohi kõike uskuda, mida meedia kajastab. See on vaid sajandik tõest. Töö tehakse vee all, jäämäe suurimas osas. 

Fakt on see, et narkokuritegevusevastane võitlus käib, vastavad inimesed tegelevad sellega. Ja ei jahita mahlamütse koolinurgal vaid reaalseid tüüpe, kes teevad teistele paha. Samuti nagu käib võitlus inimeste elude päästmisega ennetuskeskustes, nõuandlates, haiglates. Sellest lihtsalt ei räägita. 2:41, kas Sa teadsid, et selle lause lugemiseks kuluva aja jooksul sureb maailmas 5 last nälga. Aastas nii ca 6 miljonit noort elukest kustub nälja tõttu. Aga sellest iga päev ei loe. Täna ei ole uudistes suuri lugusid sellest (oli mõni nupuke, tõsi), et Toidupank teeb üle-Eestilist kampaaniat, aidates näljas olevaid peresid, aga see on täna just toimumas, respekt neile, aitame! Aga lehed sellest ei pasunda. Sest Toobali bensukanistrid on palju seksikamad (sic!) 

Jah, seda kõike saab muuta paremaks. Super, et sellele taas tähelepanu pööratakse (veidi küll vale nurga alt mu meelest) ning ma usun, et seetõttu paraneb ka olukord. 

Ja muideks, aitäh Sulle 2:41, Sa tõestasid, et kommentaariumis ei ole vaid sellised elajad, kelle tõttu kanepit legaliseerida ei julge, on ka tarku inimesi. Ole terve! Olen kindel, et mõistad mu pointi.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt