Kristen Michali kõne Reformierakonna üldkogul

Uudis
|
21.11.2004

Head erakonnakaaslased!
Austatud külalised!

Olen esimest korda sünnipäevapeol, kus on koos nii palju inimesi, kel on põhjust rõõmustada … aga just nii võiks kirjeldada meie tänast kokkusaamist – üks suur sünnipäev, mille käigus aetakse ära ka mõned ametlikud protseduurid.

Seega – head sõbrad – palju õnne kõigile meie ühise ürituse 10 sünnipäeva puhul!

Erakonna peasekretärina tunnen suurt heameelt selle üle, et nüüd tuleb ka palju kingitusi, nii et ärge häbenege – tooge aga ära. Aadress, kes ei tea – on Tõnismägi 9.

Aga olgu, aitab. Kõigepealt ikka töö ja siis alles pidu.

Mis on siis muutunud meie eelmisest üldkogust tänaseni?

KASV – LIIKMED JA PKO-d

Eelmisest üldkogust tänaseni on kulunud pool aastat ning selle ajaga oleme jälle suuremaks kasvanud.
Kasvanud oleme nii liikmete kui piirkonnaorganisatsioonide arvu poolest.

Aprillis oli meil piirkondi veel alla 100 – tänaseks on saja maagiline piir murtud ning nüüd on meil juba 117 piirkonda. Ja olen kindel, et see number saab enne valimisi olema veel suurem.

Et see jutt ei jääks vaid kuivaks fakti mainimiseks, kordan ka täna oma üleskutset kõigile – igaüks saab kaasa aidata uute kohtade vallutamisele, kui aitate leida aktiivseid inimesi kohtades, kus erakonda veel ei ole. Tulge kontorisse või võtke ühendust kui saate ja tahate erakonda aidata.

Need kontaktid, mis järgnesid minu maikuisele kirjale Teile on täna olnud suureks abiks uute piirkondade nn. südamiku – ehk siis tublide ja koostöövõimeliste inimeste leidmisel. Ja seda tööd peab jätkama, et saaksime võimalikult tugevalt olla Eestis esindatud Reformierakonna nimekirjadega. Tänan neid kes on juba aidanud ja neid kes selle veel ette võtavad.

Kasvanud on ka liikmete arv. Liikmete osas oleme ületanud nelja tuhande piiri, eelmine kord oli liikmeid veel 3852, täna on 4307 liiget. Ja kasv kindlasti jätkub, sest meiega tasub liituda kui tahetakse midagi Eesti poliitikas korda saata või kaitsta juba tehtut.
Olgu selleks siis majandusvabadus, mille poolest Eesti maailmas üsna tipus seisab või isikuvabadused – meie oleme olnud selle kõige kindlamad kaitsjad, et Eesti inimene saaks nii vabalt toimetada kui võimalik.
Igaljuhul – meie liikmeks on mõtet astuda, sest oma valimislubaduste eest seismises oleme tugevad ja ühtsed –Siim Kallast tsiteerides “me ei ole kunagi oma valijaid unustanud”.

ORGANISATSIOON

Viimase poole aasta jooksul on organisatsiooni osas toimunud samuti muudatusi, mille põhisisuks on liikmeteteenuste suurendamine ning piirkondade tugevnemine enne kohalike valimisi järgmisel sügisel.

Liikmeteenuste osas on meil täna kalendrisse vaadates praktiliselt iga kuu mõni suurem üritus tulemas.
Erandiks jääb sel aastal detsember, sest selles kuus on igaühel meist tõenäoliselt mitu jõuluüritust tulemas, unustamata, et see on aasta üks kiirematest aegadest ka töökohal.
Tänase erakorralise üldkogu tõttu tuleb jõulu/uusaasta üritus 15 jaanuaril Pärnus.
Peale seda on tulemas mitmed koolitused – nii uutele liikmetele kui juba tegijatele liikmetele. Järgmiseks suuremaks pereürituseks on talvelõpus tulevad “Talvepäevad”. Et eelmisel aastal jõudis lumi enne meie kohalejõudmist Otepäält lahkuda, siis seekord on üritus varem tulemas, see leiab aset 26. – 27. veebruaril.

Kevadel võtame meie eestvedamisel Tallinnasse kokku enamuse Euroopa liberaalide kampaaniameeskonnad, et jagada omi kogemusi ja õppida uusi asju juurde enne aktiivset kampaaniaaega.
Teine suurem rahvusvaheline üritus, mida oleme koostöös Euroopaga korraldamas on konverents “Eesti Edu 2015”. See on üritus, mis saab olema avatud kõigile eestimaalastele ja seal otsime vastust küsimusele, kuidas tagada Eesti Vabariigi edukas ja kiire areng ka järgmise kümne aasta jooksul. Küsimus, mis kahtlemata ei kaota oma aktuaalsust mitte kunagi.

Kõige selle korraldamise osas on ka Teiepoolne tagasiside üheks juhiseks mille järgi toimetame – andke ideid ja konstruktiivset kriitikat, sest see aitab ka meil edasi areneda ning üritused saavad Teile kasulikumaks.

Erakonna meeskond püüab liikmetele pakkuda nii sisuliselt arendavaid üritusi kui ka mõnusaid koosolemisi – olgu selleks siis jõuluball või suvepäevad …. ja paremaks saavad need juba niigi head üritused minna ikka ja ainult Teie endi kaasalöömisel.

Teine eesmärk, mida ennist nimetasin, et piirkondade töö saaks senisest tugevama toetuse, on samuti täitunud – oleme arendusjuhtide töös üle saanud esimestest kasvuraskustest ning täna võib öelda, et töö liigub soovitud suunas ja enamus maakondades on tublid ja toimekad inimesed palgal.
Mõned arendusjuhtidest on täna ka juba lahkunud erakonna teenistusest, kuna töötulemused ja meie üsna kõrged ootused selles osas on lahku läinud. Kõik see on kindlasti väärtuslik kogemus, mida meil varem ei olnud ning mida suurte sammudega edasi astudes omandame.

Oleme muutnud ka maakonnaorganisatsioonide ja piirkonnaorganisatsioonide rahastamise süsteemi. Selle muudatuse järgi võidavad need kes on tublimad … kus toimub pidev kasv nii liikmete kui piirkondade lõikes. See peaks olema samuti üsna mõjus samm pidevalt areneva organisatsiooni poole.

Ja see areng ei käi ainult küsimise ja käsu järgi vaid kasvuks on loodud tingimused, mis peaksid tagama meile järgmistel aastatel üsna tubli edasiliikumise, sest kõik on selleks motiveeritud.

Olgu selleks liige, kes uue liikme toomisel saab vabaks aastamaksu tasumise kohustusest (mitte võimalusest), või uus liige, kes samuti ei pea maksma aastamaksu pluss kõik muud kampaaniad näiteks – “tasuta suvepäevadele” ja nii edasi. Või olgu selleks MKO/ PKO, kes selgelt võidab rahaliselt kui pingutab pisut rohkem ja laiendab meiega samamoodi mõtlevate inimeste ringi.

Ehk siis – meiega liitudes võidavad kõik! Nii meie kui liituja.

Valmis on saanud ka uus Interneti lehekülg ja ainult liikmetele mõeldud Intranet.
Usun, et kasutanud leiavad selle üsna mugava ja kasuliku olevat, olgu selleks siis oma andmete uuendamine, tulevikus liikmemaksu tasumine või kasvõi erakonnakaaslastest sõpradele sünnipäevakaardi saatmine. Mina, sünnipäevade üsna halva meelespidajana kasutangi seda lehekülge, et vaadata korra päevas, kellel siis täna sünnipäev on – igatahes väga mugav. Aga, eks ta maitse asi ole – saab ka teisiti – alati võib ka spetsiaalset kaustikut pidada.
Intranetiga on vaheajal võimalik ka vaheajal fuajees neljas kohas spetsialistide abiga tutvust sobitada.

EUROOPA PARLAMENDI VALIMISED

Eelmise üldkogu ja tänase üldkogu vahel on toimunud ka siiski ühed valimised, millest ei saa mööda ega ümber. Nimelt – Euroopa Parlamendi valimised.

Saime 12,2% häältest ja ühe koha kuuest, mida tagasivaates võiks pidada pigem heaks tulemuseks.

Allikas mis annab ainest rahuloluks on kogemus mujalt maailmast – nimelt on euroopa parlamendi valimised tavapäraselt andnud parema tulemuse opositsioonile kui koalitsioonile.
Erandiks ei olnud siin ka Eesti.
Aga nagu alati – ka siin tõime meie kastanid tulest välja ja saavutasime arvestatava tulemuse.
Tulemuse – Toomas Savi europarlamendi liikmeks – saime hoolimata ka sellest, et rahva hulgas selles valdkonnas tugevaimad erakonna tegijad- Siim ja Kristiina ei kandideerinud.
Seega – täitsime oma eesmärgi.
Kuid saime ka väärtuslikku õppetunni – inimesed ei valinud niipalju maailmavaatelistel/ programmilistel põhjustel kui isikut, kes seondub Euroopa Liidu temaatikaga ja välispoliitikaga.
See on kindlasti kasulik meelde jätta neil kes 2010 uuesti kandideerima või kampaaniat tegema hakkavad. Ja olen täiesti kindel, et Reformierakond on üks neist kes siis oma kandidaate üles seab ja kampaaniat teeb.

2005 KOV VALIMISED

Nagu edukad kindralid ei valmistu järgmiseks sõjaks vaadates lahinguid minevikust peame ka meie vaatame juba järgmiste valimiste poole värske ja uuendusmeelse pilguga.

Valimisteks valmistumine juba käib. Oleme muuhulgas broneerinud juba reklaamipinnad ja juhatuse poolt on kokku pannud esimene meeskond kes hakkab kampaaniat üldjoontes ette valmistama.
Täna peab langetama ka otsused, kes ja kus kandideerib. Kui keegi tunneb, et on väsinud või ammendunud, siis tuleb kõrvale astuda ja anda uutele inimestele võimalus.
Peame olema enesekriitilised ja õppimisvõimelised.
Me ei tohi kaotada nendes omavalitsustes, kus oleme traditsiooniliselt võimu teostanud, sest see oleks sisuliselt umbusalduse avaldamine meie poliitikale.
Ja kaotada selle pärast, et meeskond või osa sellest on väsinud ja ei viitsi edasi pürgida … oleks pehmelt öeldes mage.
Nii, et vaatame nii enda sisse kui kogu nimekirja ja teeme otsuse, et kui kandideerime või kampaaniat teeme, siis teeme seda kogu südamega, sest vähemaga pole mõtet ja poleks aus meie võitluskaaslaste suhtes, kes annavad endast kõik meie edu nimel.

Järgmise aasta KOV valimiste tähtsust olen põhiliselt meie piirkondades rääkides rõhutanud.
Need on olulised valimised, sest sel korral valitakse volikogud, mitte 3 aastaks vaid juba 4-ks.
Need on olulised valimised, sest pool riigieelarvest erakondadele jagatavast rahast sõltub saadavast häältearvust.
Ja need valimised on kindlasti olulised ka 2006. aastal tulevaid presidendivalimisi silmas pidades – meenutage hetkeks kuidas istuv president ametisse sai.
Ja need on olulised ka 2007.a Riigikogu valimisi silmas pidades – sest kohtadelt kasvavad uued liidrid – ministrid ja Riigikogu liikmed.
Seega – kui sünnipäevapidu läbi ja kõigil tervis tugev … sest ilm on väljas selline salalik… siis tuleks esimese asjana alustada kohalikele valimistele mõtlemist.
Olge Te siis erakonna liige, piirkonna juhatuse liige, noor või eakam – kõigi abi on teretulnud – nii kandideerimise kui kandideerijate abistamise osas.

ARENG

Reformierakond on hea, tugev ja tegus erakond.
Kuid kõik peavad iga päev arenema.
Nii ka meie.
Erakonnal on täna nii mitmeski valdkonnas kogemused, kompetents ja selge programm, millest tuleneb ka meie usutavus kui oma seisukohti esitleme.
Olgu selleks majandus/ rahandus või välispoliitika.
Paljudes valdkondades oleme siiski jäänud kaasarääkijateks või lihtsalt kritiseerijateks – mis ei ole just meie stiil, kuid võitlus meie jaoks suuremate küsimuste üle on meid hoidnud mõtetega lõviosas nende valdkondade juures. Ja arvestades meie koalitsioonipartneri ResPublica juhi eilseid väljaütlemisi, tundub, et peame taas vaidlema juba kokkulepitu üle – ehk siis üksikisiku tulumaksu alandamise üle.

Seega – nagu Andrus Ansip ütles – võitlus meile oluliste asjade üle ei ole läbi kuid me peame pidevalt arenema või muidu mandume ja ammendume …. nii iseendi jaoks …. kui oma valijate jaoks.
Rohkem proaktiivsust, omi algatusi ja programmilisi seisukohti on vaja.
Programmitöörühmad on selleks hea võimalus – sest see peab olema laiem protsess, see peab hõlmama klubisid, noori, seeniore, piirkondi, mitte jääma vaid grupi asjahuviliste otsinguks.
See ei ole ühekordne projekt vaid elu ja mõtteviis saamaks paremaks iga päev.
Liberaalide ja demokraatidena ei saa me loota ainult tsentraalsele juhtimisele või huvituda ainult nendest valdkondadest, kus meil on vastutavad ametiisikud (ministrid, abilinnapead vms).
Selleks kutsun kõiki üles osalema programmitöörühmade töös, mis töötavad erakonna volikogu egiidi all.
Infot selle kohta saab nagu ikka kontorist.
See on oluline töö kuna järgmisel korralisel kongressil ehk kevadel peaksime uuendama ka oma programmi ning näitama kuhu Eesti Vabariik järgmisel kümnel aastal areneb.
Nagu me oleme olnud teerajajateks juba 10 aastat.

Näen paigalseisu ka venekeelse valijaskonnaga suhtlemisel. Sergei ja Tatjana juhtimisel on saavutatud rahuldav tase, ent ometi oleme sellises suures regioonis nagu Ida-Virumaa jätkuvalt väga nõrgalt esindatud. Me ei saa endale lubada puudumist piirkonnast, kus elab ligi neljandik Eestimaa rahvastikust. Igaüks saab siin tulla appi ja mõelda enda sõpradele-tuttavatele mõttekaaslastele.
Sama küsimus on näiteks täna ka keskkonnapoliitikaga. Liberalism ja roheline mõtteviis ei välista üksteist vaid ikka täiendavad. Ja minu arvates oleks jabur, kui suure populistliku kampaaniaga siseneks poliitilisele maastikule üks nišipartei, mille eesmärgiks ei ole muud kui vastandudes tehtule võtta võim.
Selle asemel peaksime välja töötama enda seisukohad, kujundama programmi ja nägema rohkem vaeva oma seisukohtade selgitamisele antud vallas. Me ei pea minema trendiga kaasa ja muutuma padurohelisteks, ent me peame omama selgeid seisukohti. Sama kehtib ka teiste valdkondade kohta, mis vajavad veel tugevdamist.

Sõbrad,
järgmiste valimiste tulemuse ei määra niivõrd plakatid ja nende suurus … kui sisu ja liikmete kaasalöömine. Seega – mõlemad on meie endi määrata – pange käed külge ja nii võidamegi.

Aitäh kõigile ja soovin Teile veelkord palju õnne meie ühise ürituse sünnipäeva puhul!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt