Kaja Kallas: vanadest liikmesriikidest on saamas Euroopa arengupidurid

Uudis
|
26.07.2011

Riigikogus majanduskomisjoni juhtiv Kaja Kallas osales eile Varssavis Euroopa Liidu parlamentide majanduskomisjonide esimeeste kohtumisel, kus peamiseks jututeemaks kujunes Euroopa ühisturu olukord ja arenguvõimalused.

„Ühe lausega öeldes leiti Varssavis, et Euroopa ühisturgu (single market) on rohkem vaja kui kunagi varem ja samas on ühisturg ebapopulaarsem kui kunagi varem,” kõneles Kallas kohtumisel räägitust.

„Euroopas on korraga nii rahanduskriis kui ka ühisel valuutal põhineva eurotsooni kriis. Esile on tõusmas natsionalistlikud meeleolud, ja see esiletõus võtab sageli murettekitavaid, vahel ka väga traagilisi vorme,” ütles Kaja Kallas kinnitades, et Varssaviski ei pääsetud mööda nädalavahetusel kogu Euroopat vapustanud tragöödiast. „Majanduses väljendub natsionalism soovis toetada rahvuslikke majandustšempione, mitte soovis kasvatada ühiseid tšempione kogu Euroopale,” lausus Riigikogu majanduskomisjoni esimees. „Unustatakse, et konkureerime ühtse majandusruumina Ameerika ja Aasiaga.”

Euroopa parlamentide majandusjuhtidele esinenud Mario Monti, kes Euroopa Komisjonis olnud nii siseturu- ja maksuvolinik kui ka konkurentsivolinik, kinnitas, et Euroopa majanduskasv saab põhineda vaid pakkumise suurenemisel ning eurotsooni majanduskasvu on võimalik turgutada läbi ekspordi. „Ühisturu parema toimimise veduriks on uued liikmesriigid. Vanadest liikmesriikidest on saanud pidurid,” vahendas Kaja Kallas Mario Monti öeldut. „Avalik sektor maksab paljude teenuste eest kõikjal turuhinnast rohkem. See toob kaasa turumoonutusi ja loob soodsa pinnase korruptsioonile,” osundas ta Varssavis tõdetut.

Energeetika on Euroopas endiselt teema. „Rohkelt kõlas üleskutseid rõhuda energiasäästule. Samas pani Saksamaa mitteametlikult lauale soovi keelustada Euroopas tuumaenergia kasutamine, kuna nemad on selle otsuse teinud. Vanad liikmesriigid paistsid oma mõtteid esitades üldse silma pigem sooviga piirata ja keelata kui uusi algatusi pakkuda,” kirjeldas Kaja Kallas teda Varssavis vallanud mõtteid.

„Kolleegid märkisid, et Eesti paistis Euroopas hästi positiivsena silma. Meie eelarve ja rahandus on korras, majandus kasvab, tööturg on vaba ning haridussüsteem areneb. See pakub Euroopas juba lähitulevikus konkurentsieeliseid,” lausus Riigikogu majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt