Kaja Kallas: Valitsus ei hooli Ida-Virumaast

Arvamus
|
11.12.2017

Eelmisel nädalal toimus riigikogus Eesti Euroopa Liidu poliitika arutelu, kus peaminister Ratas esines kellegi teise poolt ettevalmistatud kõnega ja kust oli tunda, et peaminister Ratas ise nendesse teemadesse ei usu. Selles pole midagi erakordset, sest Keskerakonna poliitikud pole kunagi arenguid Euroopa Liidus pidanud oluliseks, et neisse süveneda, ammugi mitte nii palju, et kaasa mõelda. Ometi võib selline ignorantsus kõvasti kätte maksta.

Toon ühe näite: Euroopa Komisjon algatas 2016. aasta lõpus nn puhta energia paketi, mis sisaldab erinevaid seadusandlike algatusi selleks, et saada energiaturud toimima ja järk-järgult minna üle puhtamale energiale kogu Euroopas. Puhtamateks energiaallikateks loetakse taastuvaid energiaallikaid, samas kui fossiilsed kütused on teatavasti väga saastavad ja üheks globaalse soojenemise põhjuseks.

Fossiilsete kütuste kasutamine tehakse uute reeglitega üha ebamugavamaks ja lõppeesmärgiks on fossiilsetel kütustel põhinevatelt energiatootmistelt üle minna taastuvatele energiaallikatel põhinevatele tootmistele.

Me teame, et meie peamiseks energiaallikaks on põlevkivi, mis teatavasti on üks kõige saastavamaid tahkeid fossiilseid kütuseid. Me teame ka seda, et põlevkivi kaevandatakse Ida-Virumaal, kus see annab tööd ligikaudu 2000 inimesele. Ühtlasi teame me ka seda, et Ida-Virumaa on valdavalt venekeelse elanikkonnaga piirkond ja seetõttu ehk haavatavam kui teised regioonid.

Eelmisel nädalal sain teada, et Euroopa Komisjon tuleb puhta energia paketi raames välja instrumendiga, milles on ettenähtud rida tegevusi, et aidata fossiilsete kütustega tegelevatel piirkondadel toime tulla muutustega, mis on seotud sellega, et üha enam eelistatakse taastuvaid energiaallikaid ja paratamatult tuleb kinni panna kaevandusi piirkondades, kus need on ainukeseks tööandjaks. See toob kaasa majandusprobleeme aga ka sotsiaalseid pingeid, mis vajavad lahendamist.

Täna (11.12.17) tuleb Euroopa Komisjon ametlikult selle platvormiga välja. Instrument aitab kaevanduspiirkondadel tuvastada ja arendada projekte, mis aitaksid seda üleminekut elujõulisemale majandusele ning aitaksid kaasa minna tehnoloogiliste arengutega. Muidugi huvitasid mind kohe Ida-Virumaa võimalused selles platvormis osaleda. Suheldes Euroopa Komisjoni vastava ametnikuga vastas ta aga mulle üllatuseks, et Ida-Virumaa peale ei ole siin mõeldud. Kui küsisin miks, siis ta vastas, et Eesti valitsus pole selle vastu huvi tundnud (sic!).

Seesama Keskerakonna juhitud valitsus, kes ühelt poolt väidab, et seisab tulihingeliselt Eesti venelaste õiguste eest, jätab kasutamata võimaluse Ida-Virumaad reaalselt aidata, sest nad ei ole kursis Euroopas toimuvaga ning see ei huvita neid. Tundub, et neid ei huvita ka tulevik, sest selge on see, et varem või hiljem tuleb põlevkivi katlaid ükshaaval hakata sulgema. Sellele, kuidas aidata Ida-Virumaad selle muutusega toime tulla, praegusel valitsusel vastust ei ole. Ega kõigele ei peagi endal vastust olema, aga kui luuakse Euroopa platvorm, kus saab nii väärt teadmisi kui ka muud abi sisuliste lahenduste osas, siis on patt jätta see võimalus kasutamata.

Möönan, et ka IRL majandusministri juhtimisel tehti mitmeid küsitava väärtusega otsuseid, kus suunati üha enam raha põlevkivi tootmise arendamisse, kuigi nii maailma kui ka Euroopa arenguid vaadates on selge, et tuleb leida teisi, keskkonnasõbralikumaid lahendusi. Olen sellest varem kirjutanud näiteks siin: https://kajakallas.ee/blogi/kummaline-otsus-polevkivikatelde-kohta-postimees-05-02-2010/ 

Kuivõrd meie ühine huvi peaks olema Ida-Virumaa stabiilne areng, olen aktiivses suhtluses Euroopa Komisjoniga, et Eesti ja eelkõige Ida-Virumaa sellest platvormist siiski osa saaksid.

The post Valitsus ei hooli Ida-Virumaast appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt