Ivi Eenmaa: Parem pension seenioridele teeb ka laste ja lastelaste elu oluliselt kergemaks

Arvamus
|
|
02.12.2021

Eelmisel nädalal läbis riigikogus teise lugemise eelnõu, mis rõõmustab rohkem kui 280 000 inimest otseselt ja annab kindlustunde kõigile neile, kes lähiajal pensioniealiseks saavad. Nimelt esitas reformierakondlasest rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus valitsuse eelnõu «Tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu», mis vabastab kõik pensionärid, nii töötavad kui ka vanaduspõlve pidavad, tulumaksust keskmise pensioni ulatuses.

Eelnõu vastuvõtmisel hakkab see kehtima küll alates 2023. aastast, kuid sellega lõpeb ka meie lähiajaloo ühe kõige häbiväärsema sotsiaalse eksperimendi aeg. Nimelt võrdsustati 2016. aasta lõpus pensionärid palgasaajatega ja neilt võeti ära 500 euro suurune tulumaksuvabastus.

Eriti said pihta kõik need pensionärid, kel oli jõudu, tahtmist ja soovi oma elujärge parandada ning jätkasid töötamist. Tulumaks võeti maha nii palga kui ka pensioni pealt ja täiega.

Ettevõtete ja valitsuse tehtud valikute tõttu kriisi haldamisel on Eesti majandus hästi taastunud. 2021. aasta teises kvartalis ületas majanduse maht oma kriisieelset taset Euroopa Liidu võrdluses kõige rohkem. Septembri algul valminud majandusprognoosi järgi kujuneb selle aasta majanduskasvuks 9,5 protsenti ja tuleval aastal neli protsenti.

Minuealistele tähendab tugev majandus paremat toimetulekut. Järgmisel aastal tõuseb pension 38 eurot 590 eurole. 2023. aastal tõuseb see veel 64 eurot 654 eurole. See tähendab, et lähiajal ootab eakaid ees sajaeurone pensionitõus. Lisaks tõstab valitsus järgnevast aastast ka üksi elava pensionäri toetust 115 eurolt 200 eurole.

Kuid mida rohkem tõuseb pension, seda päevakajalisemaks muutub küsimus keskmise pensioni tulumaksuvabastusest. Vaevalt et kellegi arvates on keskmine pension Eestis nii suur, et seda võiks tulumaksuga maksustada. Vastupidi, meie pensionid on Euroopa Liidus ühed nigelaimad ja põhjusi peame otsima ajast, kuhu olime surutud rohkem kui 50 aastat. Praegu kehtiva süsteemi järgi peaks 2023. aastal aga juba üle 300 000 pensionäri oma pensionilt tulumaksu maksma.

Kui ühiskond hoolib oma eakatest, tuleb lõpetada olukord, kus riik ühe käega annab pensionitõusu, aga teise käega võtab selle tulumaksuna tagasi. Sestap on mul hea meel, et valitsus täitis eakatele antud lubaduse ning kiitis heaks ja saatis riigikokku eelnõu, millega muutub keskmine pension 2023. aasta 1. jaanuarist tulumaksuvabaks.

Keskmise pensioni tulumaksuvabaks muutmine tähendab pensionäridele aastas 370 euro suurust võitu. Seejuures on keskmine pension tulumaksuvaba nii töötaval kui ka mittetöötaval pensionäril. Raske on ette kujutada, kuidas saaksid koolid, meditsiiniasutused ja paljud teised hakkama, kui sealt lahkuvad suurte kogemustega elujõulised ja rõõmsad töötajad. Olen sügavalt veendunud, et oli suur viga neid kõrgema maksustamisega tööturult eemale tõrjuda.

Loomulik on küsida, miks mitte 2022. aastast, miks siis alles 2023. aastast. Vastus on lihtne. Tehniliselt on võimatu maksu- ja tolliameti, sotsiaalkindlustusameti ja teiste infosüsteeme nii-öelda ümber häälestada ja töökorda seada praegu veel nii keerulise tulumaksusüsteemi arvestamisel. Kui seda tööd oleks alustatud eelmise valitsuse ajal, oleks saanud tulumaksuvabastust rakendada juba järgmisest aastast.

Samuti olen kindel, et lisaks töötavatele ja mittetöötavatele pensionäridele võidavad nii pensionitõusudest kui ka keskmise pensioni tulumaksuvabastusest ka lapsed ja lapselapsed. Teadmine, et nende vanematel ja vanavanematel on parem sissetulek ja nad tulevad iseseisvalt endaga toime, muudab ka nooremate elu kergemaks.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt