Igor Gräzin: Ilvese koalitsioon sündigu! (SL Õhtuleht)

Arvamus
|
07.03.2007

Sügise kordumine märtsikuus

SL Õhtuleht, 07.03.2007

Sügise kordumine märtsikuus

Märtsivalimistel kordus koopiana sama, mis presidendivalimistel: vastandusid Eesti NSV ja Eesti Vabariik. Valimiste aktiivsuse kasv (professor Rein Toomla arvates ikka veel väike – Rein, sõber, vaata USA krahvkondi, nt St Joseph Indianas, Dade Floridas jt, kus 30% on hea tulemus) kinnitas, et pilt oli selge – oli teada, mille vahel toimub valik ja oli teada, et ka üks hääl maksab.

Mustad või valged jõud

Asi pole üksikutes poliitikutes (kuigi Ansipi-Jänese duett paneb ahhetama), vaid valikus – varustuskomiteede ja fondide aeg (Rahvaliit) ning sovett-veneluse (Keskerakond) aeg on otsa saamas. Küsimus oli lihtne: kas muuta Eesti tagasi Lasnamäeks ja Luuaks, või muuta ta näiteks Mustamäeks, Ülenurmeks ja Järvseljaks (omaaegne eht-Eesti õppe-metsamajand, ka praegu – tubli!).

Kandidaat Arnold Rüütli kustunud lootus saada presidendiks puhtalt Nõukogude-Moskva häältega pidi meile kinnitama: vanad ajad pole küll päris otsas (väidetavasti olevat mõni inimene arvanud tõsimeeli, et too härrasmees saabki presidendiks), aga kui me ennast riigi ja rahvusena ise tõsiselt võtame, mängime me välja.

Oht, et Eesti muutub mitte-kommentaarivaks Tallinnaks, oli väike, aga ta ei olnud muidugi olemata. Selle ohu kõrvaldas Eesti rahvas ja eestlased. Sõbrad-valijad – selle riigi tegite te endale ise ja peate nüüd ka edasi küsima, kas see riik ikka mõtleb kaugemale, kui üks päev ja üks lubadus. Ja kes oskab näha kodu kaugelt kasvamas ja mõelda nii: kui seda metsa ees ei oleks.

Tagurlased mängust välja

Mis parem-vasakpoolsusesse puutub, siis vaadake – sotsialistid ja liberaalid on vaielnud oma vaidlusi aastast 1848, kui mitte kauemgi. Ja ma kardan, et mõni aastakümme läheb veel, sest mõni probleem jääbki vaieldavaks (kas rohkem politseid või tervishoidu, kas haridusasjad rohkem riigile või lasteaiad erategijaile, kas lennufirma riigilendajatele või aktsiafirmadele, kuidas jääda palgaläbirääkimistega jne). Igale uuele riigikogule ikka ja jälle ja igast eelarvest igasse eelarvesse tulevad need probleemid vaidlemiseks ikka ja jälle. Aga vaat nii see demokraatlik riik saabki elama ning iga aastaga – aina paremini. Kuni viie parima Euroopa riigini välja.

Nende valimiste tõeline võit oli selles, et me nii paljukesi valimas käisime ja see, et erakond, kes veel sügisel ähvardas Tallinnas massilise vägivallaga ja teine – see, kes kuulutas valitud EV presidendi julgeoleku-riskiks – riigiasjadele otsustavaks ei pääsenud.

Ja see, et Eesti asja saavad ajama need inimesed ja erakonnad, kes hoolivad Eestist, eesti keelest ja meelest, eestlaste tööst ja elust ja lihtsalt – kõigist meist ja meie peredest.

Oleme vastutuseks valmis

Sotsiaaldemokraadid kinnitasid juba nädala algul, et on valmis kandma valitsemise vastutust. Sotsiaaldemokraatide kaasamine täidaks soovi luua laiapõhjaline valitsus, mis oleks võimekas ning arvestaks eri ühiskonnarühmade vajadusi. Sotsiaaldemokraadid oleksid vasakpoolsusega kindlasti tasakaalustav jõud paremerakondadele. Meid iseloomustab tugev valitsemisvõimeline meeskond.

Ilvese koalitsioon

Paremerakondadega koalitsioonikõnelusi pidada on keeruline eeskätt programmiliste erinevuste tõttu. Presidendivalimised aga näitasid, et meil on Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liiduga palju ühist – meie demokraatlikud väärtused. Seetõttu soovitaksin loobuda ka kunagisest terminist kolmikliit, mis oma kõlalt ega tähenduselt anna edasi võimaliku valitsusliidu ideed. Pakun nimeks Ilvese koalitsioon. See annab edasi selle valitsusliidu olulisi põhiväärtusi. See liit sündis tegelikult juba presidendivalimiste ajal, kui osa erakondi otsustas ühise eesmärgi nimel riigimehelikult koos tegutseda.

Sotsiaaldemokraatide eesmärk on valitsuses ajada oma valimisprogrammi seisukohalt kõige olulisemaid asju. Need on haridusliku ebavõrdsuse vähendamine ja kvaliteetse hariduse omandamise võimaluste loomine kõigile. Selle lahutamatu osa on lasteaiaõpetajate palkade muutmine riigieelarve kuluks ja sellega raha jätmine omavalitsustele uute lasteaiakohtade loomiseks. Pingutame, et tagada huviharidust kahe nädalatunni ulatuses.

Hakkame rikkust looma

Elu ja majandus peavad arenema ka väljaspool pealinna, seetõttu ei ole väheoluline Eesti põhiinfrastruktuuriobjekti ehk Tallinna–Tartu maantee ehituse alustamine. SDE prioriteet on pensionide muutmine solidaarsemaks ja väikse töötasuga tulevaste pensionäride huvide eest seismine, milleks on vaja võtta pensionikoefitsiendi arvutamise aluseks keskmise palga asemel mediaanpalk ning muuta pensioniindeksit, et pension kasvaks igal aastal võrdselt sotsiaalmaksu laekumise kasvuga. Valimiskampaaniale tuleb seada 10 miljoni kroonine ülempiir ja kulutuste deklareerimine senisest läbipaistvamaks teha, millega on nõustunud ka õiguskantsler.

Eesti vajab valitsust, kes suudab mõelda pikema aja peale ette. Valitsust, kes seab eesmärgiks elu arendamise ja majanduskasvu muutmise kõigi võiduks. Valitsust, kes ajab ausat ja avalikku poliitikat ja kaasab vabaühendusi riigi arendamisse. Valitsust, kes ka loob, mitte ainult ei jaga rikkust.

Loodetavasti kujunevad läbirääkimised edukaks. Valimised ja hilisemad küsitlused on näidanud, et rahvas soovib kolme erakonna ühist jätkamist. Sotsiaaldemokraadid on selleks valmis.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt