Helmer Jõgi: teadusasutuste rahastamine sõltugu teadustulemustest

Uudis
|
07.12.2010

Esinedes täna riigikogu ees toonitas parlamendi kultuurikomisjoni liige Helmer Jõgi, et isikukeskne teaduse rahastamise süsteem peab asenduma konkurentsikesksega. Teadusasutuse rahastamine peab sõltuma teadustulemustest, mitte olemasolevate teadlaste arvust.

Jõgi sõnul soovime me kõik Eesti rahva elujärje kasvu, olgu selleks siis kõrgemapalgalised töökohad ja parem haridus, mis tagab parema kaitstuse töötuse vastu ja õnnelikuma elu.

”Teadus- ja arendustegevuse rahastamisel on eesmärk jõuda 3% SKTst. Igakülgselt tuleb soodustada Eesti teadlaste osalemist rahvusvaheliste teaduskeskuste töös. Ülikoolide, riigi ja erasektori koostöö tuleb viia uuele tasemele,” lausus Jõgi.

Jõgi hinnangul tuleb meil muutuda arenenud tehnoloogiaga riigiks. ”Peame seda endale pidevalt korrutama ning pingutama võetud sihtide nimel. Oleme siiani riigina järjekindlalt panustanud oma konkurentsivõime suurendamisesse. Seos innovaatilise aktiivsuse, teadusasutuste intensiivsuse ja konkurentsivõime vahel on ilmne. Mida sihikindlamalt liigume valitud suunal, seda enam peame pöörama tähelepanu raha kasutamise efektiivsusele,” lisas Jõgi.

Jõgi arvates peab meie esmane rõhuasetus olema inimkapitalil. ”Andekate ja töökate noorte kaasamine teadlaste hulka on meie jaoks jätkuvalt keskne teema. Selle eelduseks on juurdepääs kõrgharidusele ning teadmiste ja oskuste sisu, mis vastaksid tänapäeva väljakutsetele. Teadusasutuste ja kõrghariduse täpsem ja efektiivsem rahastamine, ülikoolide autonoomia on eelduseks keskkonnale, kus saab teaduslik mõte vabalt areneda,” ütles Jõgi.

 

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt