Arto Aas: Lennureisijate õigused peavad olema paremini tagatud

Arvamus
|
22.05.2013

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas toetada Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrust, mis tugevdab tarbijate positsiooni seoses lennureisidega ja täpsustab tarbijate õigusi, et tagada nende efektiivne ja igakülgne kaitse.

Sageli juhtub, et lennuettevõtjad ei suuda tagada reisijate õigusi  lennureisist mahajätmise, lendude tühistamise või pikaajalise hilinemise ja pagasi käitlemise häirete korral. Kõnealuste määruste  eesmärk on tagada, et lennuettevõtjad lennureisijaid reisikatkestuste korral igakülgselt kaitseksid ja et nad reisijat õigeaegselt informeeriksid.

Tehtavad muudatused lennureisija õiguste osas näevad näiteks ette hüvitise  lennu pikaajalise hilinemise korral, õiguse muuta lennuteekonda, õigus hoolitsusele jätkulennust mahajäämise korral, kui eelmine lend hilineb.

Ka nähakse ette, et edasi-tagasi pileti ostnud reisijat ei või jätta maha tagasi reisi alguspunkti suunduvalt lennult põhjendusega, et ta  ei kasutanud väljalennuks ostetud piletit. Samuti, kui lennuettevõtja teatab lennuplaani muutmisest vähem kui kaks nädalat enne algselt kavandatud väljumisaega, peavad lennuettevõtjad  pakkuma reisijatele abi, näiteks sööki, suupisteid, helistamisvõimalust ja hotellimajutust; pakkuma teekonna muutmise ja tagasimakse võimalust ning maksma sõltuvalt lennu pikkusest kuni 600 euro suuruse kindlasummalise hüvitise ühe reisija kohta ja teavitama reisijaid ennetavalt nende õigustest.

ELAK toetas Euroopa Komisjoni eesmärki tugevdada tarbijatepositsiooni ja peab oluliseks ning toetab komisjoni eesmärki, et tarbijatele oleks kättesaadav teave lennureisijate õiguste ja kaebuste esitamise võimaluste kohta ning et teave võimalikest muutustest reisiplaanides oleks kättesaadav juba varakult, et tarbija saaks  teha oma kaalutletud otsused. Ka toetab Eesti ettepanekuid, millega võetakse arvesse ettevõtjate kohustustest tekkivat finantskoormust lennutranspordisektorile ja tagatakse lennuettevõtjate tegutsemine ühtlustatud tingimustel liberaliseeritud turul.

Eelnõu sisaldab ta sõnul ka meetmeid, mille eesmärk on arvestada üksikasjalikumalt lennuettevõtjate finantssuutlikkusega, et vähendada nende jaoks muudetavate määruse kõige kulukamaid aspekte.

Nii näiteks tekib lennureisijal õigus hüvitise saamiseks Euroopa Liidu piires toimuva lennureisi hilinemisel alles pärast viie tunni  möödumist. Kolmandatesse riikidesse suunduvate või  sealt saabuvate lennureiside puhul hakkab hüvitise saamiseks nõutava ajavahemiku pikkus sõltuma asjaomase lennureisi  pikkusest. Kui lend hilineb või tühistatakse erakorraliste asjaolude tõttu, võib lennuettevõtja piirata reisija majutusõigust kolmele ööle.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt