Arto Aas: Kohalike valimiste rahvusvaheline mõõde

Arvamus
|
29.08.2013

Tänavused kohalikud valimised Tallinnas omavad senisest enam rahvusvahelist tähendust. Küsimus pole selles, kas valimistel on edukad vasak- või parempoolsed jõud. Küsimus on selles, milline on Eesti pealinn järgmise valimistsükli lõpus 2017. aasta sügisel, paar kuud enne seda kui Eestist saab 2018. aasta algusest Euroopa Liidu eesistujariik.

EL Nõukogu juhtimine poole aasta jooksul tähendab lihtsustatult seda, et siin toimuvad sajad EL tasandil kohtumised tuhandete väliskülalistega. Poliitiliste väljundite kõrval annab see meile kordumatu võimaluse tutvustada oma ajalugu, kultuuri ja ettevõtluskeskkonda.

2018. aastal tähistab Eesti Vabariik ka oma sajandat aastapäeva. Ettevalmistused nii juubeliaastaks kui EL eesistumiseks juba käivad ning vaieldamatult toovad need sündmused Eestisse hulgaliselt riigijuhte, valitsusliikmeid, diplomaate, aga ka tavalisi turiste. Milliseks kujuneb nende ettekujutus saja-aastasest Euroopa väikeriigist? Kas nende esmamulje Tallinnast liigitab meid jõuka ja hästitoimiva Põhjala või hoolitsemata endise idabloki ridadesse?

21.oktoobril algav nelja-aastane valitsemistsükkel pealinnas peab sisaldama konkreetseid ettevalmistusi 2018. aasta sündmusteks. Tallinnal peab sündima tööplaan, mis sisaldab erinevaid ülesandeid, eelarvet ja ajakava. Mida teha selleks, et Tallinna Lennujaama ümbrus ja ühendusteed kesklinna ning sadamaga oleks laitmatult korras. Et ühistransport oleks kaasaegne ja omavahel hästi seotud (nt Ülemiste multimodaalne ühistranspordikesksus). Et linn oleks turvaline, hästi valgustatud ja puhas. Et teed oleks siledad ja liiklus sujuv. Et meie teeninduskultuur ja linnakeskkond oleks avatud, mitmekeelne ja sõbralik. Jne. Iseenesest lihtsaid asjad, aga nendega tuleb süsteemselt tegeleda. Eesti kui edumeelse e-riigi kuvand võib kiirelt puruneda, kui külalised istuvad ummikus, mille on põhjustanud lagunenud teekattest läbi vajunud 40-aastane troll…

Mõistagi ei ole see kõik ainult Tallinna linna ülesanne. See kõik õnnestub tihedas koostöös riigi, linna, erasektori ja vabakonna vahel. Aga siiski algab see kõik õigete prioriteetide seadmisest ja siirast huvist 2018. aasta väärikalt ja edukalt vastu võtta. Kohalike valimiste rahvusvaheline mõõde on üks oluline lisadimensioon valikute tegemisel 20.oktoobril.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt