Arto Aas: Islandi otsus Euroliiduga liitumiskõnelused lõpetada ei tee rõõmu

Arvamus
|
13.09.2013

BNS küsis täna kommentaari Islandi otsuse kohta lõpetada läbirääkimised Euroopa Liiduga. Allolev on BNSi uudis.

Riigikogu Euroopa asjade komisjoni esimehe Arto Aasa sõnul ei olnud Islandi otsus peatada liitumiskõnelused Euroopa Liiduga ootamatu, aga kindlasti ka mitte rõõmustav.

“Arvan, et ühinemine Euroopa Liiduga (EL) oleks olnud kasulik mõlemale osapoolele,” ütles Aas reedel BNS-ile. “Islandi Euroopa-püüdlused said hoo sisse siis, kui väikeriik oli sattunud sügavasse kriisi ja vajas välist toetust. Nüüd, kus kriis on möödumas, on ka kirg ühineda EL-iga jahtunud.”

Aas lisas, et uued kriisid ei ole maailmas kindlasti välistatud ja väikeriigid on nende suhtes eriti tundlikud.

Aasa sõnul tuleb aktsepteerida Islandi valitsuse otsust, mis on kujunenud demokraatlike valimiste tulemusel. “Ja usaldades Islandi välisministri sõnu, toimub lõimumine EL-iga ka ilma ametliku liikmelisuseta,” lausus Aas

Välisminister Gunnar Bragi Sveinsson kevadel antud valimislubadusele viidates peatas Island peatas määramata ajaks ühinemiskõnelused EL-iga. Tema sõnul saatis valitsus rakkerühmad ja läbirääkimismeeskonnad laiali ning ühtki tippkohtumist enam ei tule.

Otsuse taga on euroskeptiline paremtsentristlik koalitsioon, kes võitis aprillis parlamendivalimised programmiga, mis sisaldas liitumiskõneluste lõpetamise nõuet. Islandi avalik arvamus on EL-iga liitumise vastu, peamise takistusena nähakse kalapüügiõigusi.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt