Aivar Sõerd: kriis tõestas reservide vajalikkust

Uudis
|
03.05.2011

Täna Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Riigi rahanduspoliitika’’ arutelul toonitas rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd (Reformierakond) oma sõnavõtus, et stabiilse majanduskasvu aastaid tuleb kasutada riigi rahanduse seisu parandamiseks.

Aivar Sõerdi sõnul osutusid majandusprognoosi ootused mitmete näitajate poolest tänavusele majanduskasvu väljavaadetele märksa  positiivsemaks, varasema prognoosiga võrreldes  kasvab ka tööhõive. ”Ilmselgelt tuleb stabiilse kasvu aastaid kasutada riigi rahanduse seisu parandamiseks. Tänu reservidele oli meil kriisi ületamine lihtsam võrreldes mitmete teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega,” lausus Sõerd.

Endise rahandusministri sõnul on peamiseks eelarvepoliitiliseks eesmärgiks lähiaastatel eelarvetasakaaluni jõudmine ja perspektiivis reservide taastamine vähemalt kriisieelsel tasemel. ”Reservide kriisieelne maht suurusjärgus 12-13% SKP suhtes ei ole ülemäära suur, pigem võiks nende maht tulevikus olla kriisieelselt tasemest tunduvalt  suurem,” ütles Sõerd. ”Tarvis on luua eelarves paindlikkust tulude ja kulude struktuuri muutmiseks, tõhustada avalike ressursside kasutamist ja saavutada riigisektori ülalpidamiskulude osatähtsuse vähenemine.”

Oluliseks maksupoliitiliseks meetmeks peab Sõerd maksusoodustuste vähendamist, sealhulgas tulumaksusoodustuse ülempiiri langetamist 1920 eurole ja kütuse erimärgistamise reformimist. ”Riigiasutuste töö paremaks korraldamiseks ja kulude kokkuhoiuks on kavandatud tugiteenuste tsentraliseerimine, riigihangete keskne läbiviimine ja kinnisvara korralduse tsentraliseeritud valitsemine,” lisas Aivar Sõerd.

”Konservatiivse eelarvepoliitika põhimõtete järgmine tagab makromajandusliku stabiilsuse ja maandab majanduse tasakaalustatud arengut ohustavaid riske. Stabiilne kasv parandab tööhõivet, tagab riigile stabiilse tulubaasi ja läbi selle võimalused kõigi elanike majandusliku heaolu kasvuks,” ütles Aivar Sõerd Riigikogu kõnepuldis Eesti riigi rahanduspoliitika arutelul.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt