Vilja Toomast: kuidas teha nii, et sul oleks eakana kodumajas restoran ja juuksur ning 200 eurot lisaks?

Arvamus
|
Vilja Toomast
|
01.04.2021

Me kõik jääme vanaks ning usutavasti soovime kõik, et meie vanaduspõlv oleks väärikas.

Lisaks pensionitõusule ja seeläbi eakate toimetuleku parandamisele tähendab see võimaluste loomist, et nii praegused kui tulevased pensionärid saaksid vanaduspäevi veeta aktiivselt ja olla sotsiaalselt ühendatud.

Eakamate inimeste elukvaliteedi parandamine on Reformierakonna juhitava valitsuse üks prioriteete. Selle märgiks saab pidada, et juba tänavu kevadel, täpsemalt tänasest tõusis vanaduspension keskmiselt ligi 30 euro võrra. 44-aastase staažiga inimese vanaduspension kasvab 552 euroni. Reformierakond on seadnud eesmärgiks tõsta erakorraliselt pensione ka 2022. aastal. See pole aga kaugeltki kõik.

Pension tulumaksuvabaks

Üks asi, mis tuleb eakate inimeste toimetuleku parandamiseks kindlasti ära teha, on keskmise vanaduspensioni muutmine tulumaksuvabaks. Kuniks pensionid on väikesed, ei ole õiglane neid tulumaksuga maksustada. Mul on hea meel, et valitsuserakonnad on keskmise vanaduspensioni tulumaksuvabaks muutmises kokku leppinud ning vastav eelnõu on rahandusministeeriumis ettevalmistamisel.

Seejuures peab keskmine pension olema tulumaksuvaba nii töötava kui mittetöötava pensionäri jaoks. Riik ei peaks kõrgema maksukoormusega karistama neid pensionäre, kes on tööturul aktiivsed ja pingutavad oma elujärje parandamiseks ning loovad sellega ka ühiskonnas lisandväärtust.

Pensionitõus ja keskmise vanaduspensioni tulumaksuvabastus ei ole aga ainsad sammud, mida väärika vanaduspõlve tagamiseks teha tuleb. Lisaks riigile saavad selleks palju ära teha kohalikud omavalitsused. Kuna elan Tallinnas ja olen ka Tallinna linnavolikogu liige, toon välja kaks mõtet, mida pealinnas ette võtta.

Vaja on teenusmaja

Tallinnas on Reformierakond aastast 2017 rääkinud vajadusest rajada pealinna Eesti esimene seenioride teenusmaja. See on maja, mis on mõeldud tegusatele, endaga toime tulevatele eakatele. Seal elamisel oleks kaks suurt plussi.

Esiteks on kohapeal olemas kõik igapäevaelu paremaks muutvad teenused – restoran, juuksur, arsti vastuvõtt ja ööpäevane arsti või õe valve, et juhul kui midagi juhtub, on vajaminev abi käeulatuses. Teenusmajas elades ei pea pensionär mõtlema igapäevaste olmemurede lahendamisele.

Teiseks aitab teenusmajas elamine peletada üksindust. Kuigi eakad elavad seal eraldi üürikorterites, saavad nad majas viibides suhelda ja veeta aega koos teiste eakaaslastega. Samuti on teenusmajas kõiksugu võimalusi huvitegevuseks.

Tallinna eelarvestrateegias aastateks 2020-2023 on kirjas, et selle aja sees alustab Tallinna linnavalitsus teenusmaja rajamise ettevalmistamist. Järgmise sammuna tuleb linnal leida teenusmaja rajamiseks sobiv krunt. Mis puutub maja ehitamisse ja selle opereerimisse, siis üks variant on, et see toimub koos erasektoriga.

200 eurot aktiivsuskontole

Teine idee, mis aitab Tallinna eakate vanaduspõlve paremaks teha, on igale pensionärile isikliku aktiivsuskonto loomine. Aktiivsuskonto on konto, millele linn kannab igal aastal 200 eurot aktiivsete tegevustega seotud kulutuste jaoks. See tähendab, et pensionäril on aastas 200 eurot lisaks, mida ta saab kasutada näiteks treeninguteks, taastusravi- või rehabilitatsiooniteenusteks, teatrite ja teiste kultuuriasutuste või -ürituste külastamiseks ning ajalehtede ja ajakirjade tellimiseks, et elu ja arengutega kursis olla.

Aktiivsuskonto loomine läheb linnale aastas maksma 19 miljonit eurot. Võrdluseks, et Tallinna linna selle aasta eelarve maht on ligi 862 miljonit eurot. Nii, et rahalise võimekuse taha selle loomine ei jää, küsimus on poliitilistes prioriteetides.

Propaganda või eakad?

Valik on, kas maksame kinni linnajuhtide propagandat, mis tänavu on 3,5 miljonit eurot, ning peame üleval ebavajalikke asutusi ja üleliigseid töötajaid või loome võimalusi eakatele aktiivseks vanaduspõlveks.

Samas ei saa aktiivsuskonto loomist vaadata kui pelgalt kulu, vaid see toob ka kasu. Ühelt poolt, nagu öeldud, on selle eesmärk ja tulemus aktiivsem ja tervem pensionär, kes Tallinnas vanaduspõlve naudib, spordib ja on sotsiaalselt ühenduses. Teisalt aitab see piirangute leevenedes kaasa tööhõive taastumisele, pakkudes lisavõimalusi kriisist taastuvatele ettevõtetele, kes saavad hakata pensionäridele erinevaid teenuseid pakkuma.

Kokkuvõtteks, nii palju kui mul on olnud võimalusi eakamate kaaslinlastega suhelda, tervitavad nad väga ideid muuta keskmine vanaduspension tulumaksuvabaks ning luua Tallinnasse seenioride teenusmaja ja aktiivsuskonto. Esimesega töö juba käib, aeg on ka kahe ülejäänud plaani elluviimist alustada.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt