Riigikogu Reformierakonna saadikurühma aseesimees Valdo Randpere märkis kohtumisel Rootsi naisjuhtide programmis osalenud 20 ettevõttejuhiga, et eneseteostusvõimalused Eestis sõltuvad järjest vähem sellest, kas tegu on mehe või naisega.
Arutelus selle kohta, kas Eesti vajaks sookvoote nagu neid on kehtestatud Põhjamaades, kõlasid erinevad seisukohad ja jõuti ühisele arusaamisele, et naiste väärtustamiseks ühiskonnas on palju teisigi võimalusi peale kvootide. „Mina kvootidesse ei usu,“ lausus ise pikalt Rootsis elanud Randpere.
„Naised on Eestis piisavalt hästi väärtustatud ka kvootideta. Näiteks Riigikogus on naisi küll vähem kui mehi, kuid kolmeliikmelises Riigikogu juhatuses on kaks naist ja Riigikogu esimees on naine,“ selgitas parlamendisaadik.
Palgalõhe meeste ja naiste vahel on uuringute põhjal Eestis kahjuks olemas, kuid Randpere tõdes, et selline lõhe eksisteerib ka arenenud riikides ja on tihti põhjustatud sellest, et naiste ootused ja julgus oma töö eest palka küsida on väiksem kui meestel. „Ettevõtja maksab alati nii vähe kui võimalik, kuid nii palju, et hoida head töötajat, see on turumajanduse loogika,“ rääkis Randpere, kes mõne aasta eest IBM Eesti juhina osales Eestis läbiviidud mentorlusprogrammis Women to the Topp – Naised Tippu.
Nii reformierakondlasest parlamendisaadik kui Rootsi delegatsioonijuht Desiree Köllqvist olid ühel meelel, et ühiskond peaks julgustama naisi meestega võrdset palka küsima. Vetlanda maakonna naisjuhtide reisi Eestisse toetas Euroopa Liidu Sotsiaalfond.