Urmas Paet: Vene suurlinnade elanikele peab sõda kohale jõudma. Euroopa tuleb neile lukku panna

Arvamus
|
Urmas Paet
|
31.08.2022

Vene nn turistide reisimine Euroopa Liidu ja Schengeni riikidesse ei lähe praegusel ajal kohe mitte.

Euroopa Liidu nõukogul tuleb teha otsus, mille kohaselt peatatakse seni Vene kodanikele väljastatud turismiviisade kehtivus ning uusi ei väljastata.

Venemaa režiim, mis peab naaberriigis sõda, saab eksisteerida ainult oma riigi elanike toel. Kuritegeliku režiimi hoidmisel on oma hind. Ja see ei ole ammu enam ainult Putini režiimi sõda Ukraina vastu. Selle taga on ka oluline osa Vene ühiskonnast.

Ka jõukamale osale Vene ühiskonnast ehk peamiselt Moskva ja Peterburi ning teiste suurlinnade elanikele peab kohale jõudma, et agressioonil teise riigi vastu on oma hind. Seni on Vene suurlinnade elanikud sõjast olulisel määral kõrvale jäänud, sest ka sõdureid värbab Venemaa peamiselt vaestest provintsiregioonidest.

Mitu kuud tagasi kehtestati piirangud Venemaa lennuühendusele Euroopaga. Selle üks mõte ju oligi, et sõda pidava Venemaa kodanikud ei reisiks Euroopasse.

Ka tuleks aru saada, et Euroopasse puhkama või ostlema sõitmine ei ole mingi tavaõigus. Enamiku maailma riikide kodanikud ei saa Euroopa Liidult kunagi turismiviisat, olgugi et nende kodumaa pole ühtki Euroopa riiki rünnanud.

Saatsime koos kolleegidega Euroopa Parlamendist Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile, Euroopa Ülemkogu eesistujale Charles Michelile ja EL-i Nõukogu eesistujariigi Tšehhi peaministrile Petr Fialale ka pöördumise, milles soovime, et EL-i riigid peataksid turismiviisade väljastamise Venemaa kodanikele. Kuni Ukraina kodanikud kannatavad Venemaa sõjalise agressiooni tõttu, ei pea Venemaa kodanikud olema Euroopa Liidus teretulnud.

Turismiviisade keeld ei avalda mõju neile Venemaa kodanikele, kellel on õigus humanitaarviisadele või kes lahkuvad riigist poliitilise tagakiusamise tõttu. Nende jaoks on teised võimalused.
Samas on ulatuslikumaid sanktsioone vaja ka neile Venemaa kodanikele, kes on otseselt süüdi Ukraina sõjas ja toetavad otseselt Kremli agressiivset poliitikat.

Kuigi EL-i piiravad meetmed kehtivad mõnede Venemaa kodanike suhtes, kes on sõjas süüdi, siis tuleb seda nimekirja täiendada. Selleks tuleks aluseks võtta Navalnõi korruptsioonivastase sihtasutuse loetelu 6000 isikust. Nendel 6000 isikul peaks olema EL-i sissesõidukeeld ning nende varad EL-i riikides tuleb külmutada.

Reisimata Vene kodanikel muidugi ju ei jää. Just kinnitasid suurt sõprust Venemaaga Kõrgõzstan ja Uganda. Ranna- ja ostupuhkuseks kenad kohad.

Aga Euroopa Liitu ja Schengenisse ei tohi agressorriigi Venemaa kodanikel ostu- ning puhkusereisideks võimalust olla.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt