Urmas Klaas: riigihangete seadus on elule jalgu jäänud

Uudis
|
14.02.2008

Tänasel Riigikogu istungil läbis esimese lugemise koalitsioonipartnerite algatatud Riigihangete seaduse muutmise seaduse eelnõu.

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas ütles Riigikogu ees esinedes, et kehtiva Riigihangete seaduse abil kahjustab riik ise enda huve. „Hangetel osaleda saavate firmade nimekiri sulab maksuvõlga puudutava nõude tõttu kui kevadine lumi ning riigihangete hinnad liiguvad kõrgustesse.”
.
Kehtiva Riigihangete seadus sätestab käskivalt, et isikud, kellel on olnud maksuvõlg viimase 12 kuu jooksul rohkem kui 30 päeva, tuleb hankemenetlusest kõrvaldada ning hankelepingu sõlmimine nendega ei ole lubatud.

Urmas Klaasi sõnul tagab koalitsioonipartnerite eelnõu riigihangete ausa ja maksumaksja raha säästva läbiviimise „Kui maksuvõlg on objektiivselt põhjendatav või võlgnetav summa on olnud väike, välistab tänane seadus kaalumise, kas ettevõtlusvabaduse piiramine on konkreetsel juhtumil vajalik,” selgitas Klaas.

„Nii on tulnud ette, et hankemenetlusest langevad välja need, kes on hilinenud arvete tõttu muutnud oma maksudeklaratsioone kui ka näiteks need, kel on hankedokumentide esitamise hetkeks tasumata parkimistrahv.”

Algatajad on arvamusel, et piirangud peavad olema proportsionaalsed soovitava eesmärgiga. Kui maksuvõlg pole märkimisväärses summas ning võlg on hankemenetluses osalemise hetkeks tasutud, siis pole vajadust isikut hankemenetlusest kõrvaldada.

Uus regulatsioon näeb ette, et hankemenetlusest välja arvamise aluseks on taotluse esitamise ajaks tasumata maksed.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt