Ene Kaups: Käesolev aasta toob hulga olulisi muudatusi (Sakala)

Arvamus
|
15.02.2008

SELLEL AASTAL jõustub hulk seadusemuudatusi, mis puudutavad meist paljusid.

SELLEL AASTAL jõustub hulk seadusemuudatusi, mis puudutavad meist paljusid. Alljärgnev ülevaade ei hõlma neid kõiki, kuid rõhub olulisematele.

Esiteks maksumuudatused. Üksikisiku tulumaksu määr on sel aastal 21 protsenti ja tulumaksuvaba miinimum 2250 krooni, kusjuures täiendav tulumaksuvabastus kehtib alates esimesest lapsest iga alla 18-aastase lapse kohta.

Füüsilisest isikust ettevõtjatel, kes oma metsamaterjali müügi korral saavad tulu, on nagu põllumajandusettevõtjatelgi õigus 45 000-kroonisele tulumaksuvabastusele.

Praegu on töös eelnõu, mis muudab eraisikute investeeringutulu maksuvabaks. Eesmärk on selge: anda võimalikult paljudele võimalus enda teenitud raha tarbimise asemel investeerida.

Aktsiisimaksude suurendamise otsus on tekitanud palju kriitikat, kuid alkoholi ja suitsude ostmine on igaühe vaba valik.

Kütust ja elektrit tuleb tarbida säästlikumalt. Kütuseaktsiisi tõstmine Euroopa Liidu miinimumtasemele peaks ühtlustama kütuste kasutamise maksustamise Euroopas. Elektriaktsiis, mis asendab seni kehtinud süsinikdioksiidi maksu, teeb Eesti Energia hinnangul keskmise tarbimisega perele lisakulu vaid 17 krooni kuus.

Seadusega on kinnitatud tulumaksuvaba miinimumi suurenemine 3000 kroonini ja maksumäära alanemine 2011. aastaks 18 protsendile.

MUUDATUSED puudutavad ka pensionide ja toetuste maksmist. 1. aprillist suurenevad pensionid: keskmine pension peaks tõusma 4500 kroonini.

Lihtsustunud on okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isikute seaduses ette nähtud tervisetoetuse maksmise kord ning järgmisest aastast on kõik senised toetused ühendatud üheks aastatoetuseks. Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste maksmise tingimusi ja toetuste määra on samuti tõstetud.

Vanemahüvitise maksmise aeg last hooldavale vanemale pikeneb 18 kuuni ja isadel on võimalik saada 10 tööpäeva keskmise palgaga isapuhkust, kui ema on rasedus- või sünnituspuhkusel või siis kahe kuu jooksul pärast lapse sündi.

Elatisabi on riigi makstav lühiajaline toetus neile vanemaile, kes taotlevad lapsele elatist teiselt vanemalt kohtu kaudu. Elatisabi maksimaalne suurus on 4500 krooni. Eestkostel või hooldamisel oleva lapse toetus tõuseb 1500 kroonilt 3000 kroonini.

1. SEPTEMBRIST 2008 hakatakse maksma väikelinnadesse ja maapiirkondadesse tööle asuvale pedagoogilise kõrgharidusega õpetajale 200 000-kroonist stardiraha.

Inimeste vaba liikumine Euroopa riikides sai teoks tänu Eesti ühinemisele Schengeni viisaruumiga eelmise aasta 21. detsembrist. Viisavabadusega on liitunud suur osa Euroopa Liidu liikmetest ning lisaks Norra ja Island. Möödunud aasta statistika põhjal on eestlaste huvi reisimise vastu märgatavalt suurenenud ja see suureneb tänavu kindlasti veel.

Kõik seadusemuudatused täidavad vaid üht eesmärki: et Eestis oleks hea elada, inimesed oleksid õnnelikud ja meie majanduslik elujärg paraneks.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt