Urmas Klaas: püsigem sadulas (Paremad Uudised)

Arvamus
|
Urmas Klaas
|
31.01.2008

Uuringud näitavad, et alustavate ettevõtjate suurimaks mureks on ühiskonna suhtumine neisse.

Uuringud näitavad, et alustavate ettevõtjate suurimaks mureks on ühiskonna suhtumine neisse.

Kunagi õpetas üks vanem reporter oma noort kolleegi sõnadega: ära liigselt süvene, rikud hea loo ära. Töölepinguseaduse eelnõu umber räägitavat-kirjutatavat mõtestades on neis emotsioonides midagi ühist selle „reporteritarkusega”.

Kuid hukutavam on mõtteviis, mida ilmekalt annab edasi üks vana anekdoot. Nimelt püüab talumees endalegi ootamatult kinni kuldkalakese. Kala küsib mehelt tema soovi kohta, mille lubab täita, kui vana ta vette tagasi laseb. Talumees arutleb kukalt kratsides: naabrimehel on lehm… Kalake küsib kiirustades ja hapnikuvaeguses suud maigutades: et tahad siis omale ka

lehma. Mees ikka mõtleb ja kratsib kukalt. Kuldkala kiirustab takka: küsi nüüd kiiresti ära, muidu ma lämbun. Talumees pobiseb, et tehku kuldkalake nii, et naabrimees jääks ka oma lehmast ilma.

Ettevõtja ja kogukond

Ettevõtluskeskused on küsinud algajailt ettevõtjailt, mis takistavad või pärsivad neid oma äriga alustamisel. Üsna esimeste vastuste hulgas on kartus ebaõnnestuda ning selle ebaõnnega kaasnev ühiskonna parastamine. Mida väiksem on kogukond, seda iroonilisem ja teravam on suhtumine, kui äri viltu veab.

Muutustest ei pääse

On päris selge, et meie majanduse struktuuris juba toimuvad ja toimuvad ka edaspidi muudatused. Kes arvab, et elu läheblihtsamaks, eksib rängalt. Elu läheb ainult keerulisemaks. Kogu maailmas on selge suundumus: ettevõtete keskmine eluiga väheneb. Turud muutuvad ja ettevõtja peab olema pidevalt valmis muutusteks ehk riskideks. Tihtipeale ei taha me aru saada, et ka töövõtja peab olema valmis muutusteks. Kuni selleni välja, et vahetab oma elu jooksul mitut töökohta ja vajadusel ka eriala: ei saa toota miljoneid paare süsimusti kalosse, kui neid keegi osta ei taha. Ei oma tähtsust, et me oskame neid teha.

Euroopa tööjõuturu analüüsid näitavad, et see on üsna paindumatu ja kallis. See tõdemus käib ka Eesti kohta. Et püsida globaalsel turul konkurentsis, on muutused paratamatud ja seadusandlus peab elu paratamatustega kaasas käima, sealhulgas tööõigus.

Reformierakond

Meie erakond on ikka kandnud vastutust, mis seotud ettevõtluskeskkonna arendamisega. Nii on ka alanud aastal meie märksõnadeks muutuva majandusega kohanev tööjõuturg (uus töölepingu seadus), jätkuv investeeringute soodustamine ning ettevõtlust soosiv õiguskeskkond. Loo alguse juurde tagasi tulles lisan, et peaksime senisest enam teadlikult kasvatama ühiskonnas ka ettevõtlikku meelt ja lugupidavat suhtumist sellesse. Siis on kõigil parem. Nii palgasaajatel kui palgamaksjatel. Ja hea, kui viimaseid üha juurde tuleb.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt