Urmas Klaas: elektri ja toasooja hind peab olema tarbijale taskukohane

Uudis
|
21.10.2010

„Reformierakonna soov on, et elektri ja toasooja hind Eesti tarbijale alaneks. Selleks on vaja astuda kaks konkreetset sammu – gaasivõrk lahutada ja üle vaadata Eesti Energia äriplaanid. Kindlasti on gaasivõrkude lahutamine Gazpromile ebameeldiv teema, aga Eesti tarbijate jaoks on see möödapääsmatu,“ toonitas Riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas täna Põlvamaal Moostes toimuva energeetikakonverentsi avasõnavõtus.

Samuti avaldas Klaas heameelt, et Eesti Energia poolt soovitud hinnatõus jäi paljude Eesti inimeste jaoks keerulisel ajal ära. „Meil on kõigil, hoolimata erakondlikust kuuluvusest või elukohast heameel, et Eesti Energia Jaotusvõrgu pisut alla 20% hinnatõus tagasi võeti. Olen veendunud, et selle tagasivõtmise põhjuseks polnud mitte peaministri avalik ja kõvahäälne pahameel, vaid Eesti Energia mõistev suhtumine tarbijatesse, mis on tervitatav,” märkis Klaas.

Majanduskomisjoni esimehe sõnul on Eesti energeetika üks valupunkte Venemaa gaasi liiga suur osatähtsus. „ On aeg, et hakata tegelema gaasivõrkude lahtisidumisega Venemaa gaasimonopoli Gazpromi küljest – sõltuvus ühest müüjast hoiab meie gaasihinda kõrgemal, kui paljudel teistel Euroopa riikidel. Tulevikule mõeldes avaks see gaasituru ja looks tänu mitme pakkuja tekkimisele eelduse gaasihinna alanemiseks tarbija jaoks,” ütles Klaas.

Teiste Eesti energeetika jaoks oluliste sammudena nimetas Urmas Klaas kodumaise taastuvenergia osakaalu suurendamist soojatootmises, Eesti Energia investeeringute plaani ülevaatamist ja taastuvenergia toetuse ülevaatamist nii, et investeeringud säiliksid.

„Kui soovime tarbijale kindlustada võimalikult parima hinna ja kvaliteedi, on meil vaja energiaturul konkurentsi suurendada. Praegusesse järelvalvesüsteemi on sisse programmeeritud võimalik huvide konflikt, mis võib ühel hetkel tekitada vastuolu omanikuna käitumise ja järelvalvaja rolli vahel. Energiaturu üle järelvalvet teostav Konkurentsiamet ja energiaturu ühe osalise aktsionärina tegutsemine oleks arukas selle ohu vältimiseks viia Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi alt erinevate ministeeriumide valitsemisalasse, ” rõhutas majanduskomisjoni esimees.

Täna Põlvamaal Moostes toimuval energeetikakonverentsil osalevad energeetika valdkonna spetsialistid, omavalitsuste juhid ja ülikoolide esindajad üle Eesti.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt