Toomas Savi: Euroopa Liidu uued liikmesriigid suunavad arenguabi endistele saatuskaaslastele

Uudis
|
12.11.2008

Euroopa Parlamendi liige Toomas Savi avas täna koos Leedust valitud Euroopa Parlamendi liikme Danutė Budreikaitėga Euroopa Parlamendi liberaalide ja demokraatide fraktsiooni korraldatud seminari Euroopa Liidu arengukoostööpoliitika väljakutsest uutele liikmesriikidele. “Ma leian, et Euroopa Liidu arengukoostöö spekter on pärast viimast laienemisringi avardunud, hõlmates mitte üksnes vanade liikmesriikide endisi kolooniaid, vaid ka endisi idabloki riike,” ütles Toomas Savi seminari avakõnes.

Toomas Savi märkis, et pärast “raudse eesriide” langemist koos Berliini müüriga 1989. aasta 9.novembril tervitasid Lääne-Euroopa riigid paljude riikide iseseisvumist, millest enamik on tänaseks Euroopa Liidu liikmesriigid. “Need riigid seisid toona silmitsi mitmete väljakutsetega, kuid sellest hoolimata õnnestus neil juurutada demokraatia ja õigusriigi, nagu ka turumajanduse toimimise põhimõtted,” lausus Toomas Savi. “Lääneriikide panust sellesse ei saa alahinnata.”

“Samas ei tule meil oma auvõlga tasuda mitte vanadele Euroopa Liidu liikmesriikidele, vaid riikidele, mis vajavad arenguabi üle kogu maailma,” sõnas Toomas Savi. “Euroopa Liidu arengupoliitika on seni keskendunud Sahara-alusele Aafrikale, kuid mitmed uued liikmesriigid näevad ametliku arenguabi osutamist riikidele nagu Ukraina, Georgia ja Moldova samuti osana meie ühisest kohustusest.”

Teisalt toonitas Toomas Savi, et uued liikmesriigid peaksid pöörama oma pilgu Aafrika poole, sest kogu Euroopa Liit peab vastama sealt tulenevale immigratsioonipressingule. “Kolmanda maailma mured, meeldib see meile või mitte, on lõppude lõpuks ka meie mured,” selgitas Toomas Savi.

Seminaril tutvustas Eesti tegevust arengukoostöö vallas välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö osakonna peadirektor Priit Pallum, kes juhtis tähelepanu Eesti prioriteetriikides – Georgias, Ukrainas, Moldovas ja Afganistanis – käimasolevatele projektidele, kuid märkis ka, et lõviosa Eesti riigieelarvest arengukoostööle eraldatavast rahast suunatakse läbi Euroopa Komisjoni.

Seminaril astusid Priit Pallumi kõrval esinejatena üles Piotr Nowina-Konopka, Euroopa Parlamendi rahvusparlamentide direktoraadi direktor; Charles Goerens, endine Luksemburgi arengukoostöö-, humanitaarabi- ja kaitseminister; Olivier Luyckx, Euroopa Komisjoni arengukoostöö peadirektoraadi esindaja; Jonas Skardinskas, Leedu välisministeeriumi esindaja; Annamaria Kekesi, CONCORD juhatuse liige ja Taras Voznyak, Ukraina Lvivi regiooni esindaja.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt