Riigikogu võttis täna vastu puuetega inimeste sotsiaaltoetuseid puudutava seaduse, millega soovitakse lisaks toetuste suurendamisele tõsta ka tööhõivet.
„Vastuvõetud seaduse kohaselt ei rakendata erinevatele eagruppidele enam ühtset lähenemist, kuna toetuste eesmärgid gruppides on erinevad. Laste puhul on oluline soodustada nende arengut, hariduse ja elukutse omandamist, tööealiste inimeste seas on eesmärgiks tööhõive suurendamine, eakatele aga on vaja tagada neile vajaminevad teenused, eriti hooldus,” selgitas Kõiv.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Tõnis Kõivu sõnul on puuetega inimeste osalemine tööturul sotsiaalse kaasatuse üks olulisemaid osi. „Valitsusliidu eesmärk on saavutada viieteistkümne aastaga tööealiste puuetega inimeste seas praeguse 17 protsendilise tööhõive asemel 50 protsendine tööhõive. Tähtis on olla ühiskonnas mitte ainult saaja, vaid ka andja rollis,” lausus parlamendisaadik.
“Äärmiselt positiivne ja tervitatav on tõsiasi, et puuetega inimesed soovivad ise ühiskondlikus elus aktiivsemalt osaleda, sealhulgas käia tööl,” ütles Kõiv, lootes et täna vastuvõetud seadus annab võimaluse puuetega inimeste aktiivsemaks kaasamiseks.
Uue toetusena tekib vastuvõetud seaduse alusel tööealise puudega inimese töötamistoetust, mille eesmärgiks on osaliselt katta töötamisega seotud lisakulud. „Töötamistoetuse taotleja ea ülempiiri ei ole. Parlament ei pidanud ka vajalikuks piirata inimeste soovi tööturul osaleda, sest majandus vajab töökäsi. Jäägu inimese enda otsustada, kas ta jõuab töötada või mitte,” täiendas Kõiv.
Reformierakondlasest parlamendisaadik hindab oluliseks ka asjaolu, et seadus sündis puuetega inimeste esindusorganisatsioonidega peetud läbirääkimiste tulemusena ja leidis seal heakskiidu.