Tõnis Kõiv: Reoveehaisust saab lahti investeerides

Uudis
|
31.07.2013

Riigikogu keskkonnakomisjoni liige ja endine Paide linnapea Tõnis Kõiv ütles Paide uute puhastusseadmete avamisel, et Viljandis, Pärnus, Kohtla-Järvel, Tallinnas ja teistes linnades inimeste elukvaliteeti halvendavast reoveehaisust saab lahti vaid investeerides.

Paide reoveepuhastisse investeeritakse kokku 6,7 miljonit eurot, millest 74 % tuleb Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu ja ülejäänu toetuse saaja oma vahenditest. „Eestis on investeeritud sadu miljoneid eurosid puhta vee saamiseks ning reovee kokkukogumiseks. Selleks, et kogu protsess saaks korralikult toimima, tuleb investeerida ka kolmandasse ossa ehk reovee puhastamisse,“ märkis Kõiv, kelle linnapeaks oleku ajal sai paidelased puhta joogivee.

Riigikogulane, kes täna just inimeste häirivast reoveehaisust vabastamise oma südameasjaks võtnud, lisas, et reoveepuhastid on  veemajanduse seisukohalt võtmetähtsusega, sest seal puhastatakse loodusse juhitav heitvesi, puhastusjääkidest saab aga kontrollitud kvaliteediga komposti. Ometi on selle protsessi puhul vaja astuda veel üks samm.

„Mitmete linnade reoveepuhastite haisuprobleemid saavadki alguse sellest, et settekäitluse tehnoloogia on odavaim võimalikest ehk avatud platsil toimub aeroobne kääritamine, mis toodab kõrvalproduktina muuhulgas inimeste elukvaliteeti halvendavat haisu. Et „haisu tootmine“ lõpetada, on vaja investeerida kaasaegsesse tehnoloogiasse,“ selgitas Kõiv, kelle koostatud Riigikogu keskkonnakomisjoni nn haisuraporti üks järeldustest oli, et reoveesette käitlus peaks toimuma regionaalsetes keskustes, mis tagaks piisava mahu kaasaegse tehnoloogia kasutamiseks. Ka Paidesse tehtav investeering arvestab võimalusega teenindada lisaks linnale ümbritsevaid omavalitsusi.

IRLi ja Reformierakonna saadikute poolt on ette valmistatud seaduseelnõu, mis sätestab konkreetsed tähtajad reoveesette käitluse kaasajastamiseks ja elanike elukvaliteeti häiriva haisutamise lõpetamiseks. Muuhulgas luuakse seadusega kindlam alus settekäitlusse investeerimiseks. Eelnõu jõuab Riigikogus keskkonnakomisjonist täiskogu menetlusse sügisel.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt