Tallinna lasteaedade õuemänguväljakud peavad saama kiiremini kui 18 aastaga korraliku valgustuse

Arvamus
|
11.12.2020

Õnne Pillak, kaksikute ema, Tallinna Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees

Tallinna 124st lasteaiast 90s on probleem õueala välisvalgustusega, selgus Tallinna Keskkonna ja Kommunaalameti poolt selle aasta esimeses pooles tehtud analüüsis. Olen üks nendest vanematest, kes saab pimedatel õhtutel pimesikku mängida ja loota, et lasteaiast koju kaasa võetud lapsed on ikka omad. Küllap sellepärast mõistan õpetajate ja lastevanemate muret hästi ega lase linnavalitsuse liikmetel probleemist mööda vaadata.

Kõikide lasteaedade korda tegemine, kus õue mängualade välisvalgustus on halb või sisuliselt olematu, läheks maksma 5,4 miljonit eurot. Järgmisel aasta Tallinna 861 miljoni suurusest eelarvest on aga neile lasteaedade arendamiseks, mis lähiaastatel suuremahulisse remonti ei lähe, kokku ette nähtud vaid 2 miljonit eurot. Linnavalitsuse andmetel on renoveerimist vajavaid lasteaedasid Tallinnas 103. Sellest 2 miljonist eurot peab jätkuma nendele lasteaedadele väiksemateks remonditöödeks, tuleohutusnõuete täitmiseks, avariiremontideks, õuealade tingimuste parandamiseks ja kõige muuhulgas ka 90 lasteaia hooviala välisvalgustuseks. 2021. aasta eelarves on (esialgu) ette nähtud 400 000 eurot viie lasteaia välisvalgustuse korda tegemiseks.

Ometi me teame, et 90 lasteaias on probleem. Praegu!

Tegu on laste tervise ja turvalisusega, millest me räägime. Mida rohkem on lapsed õues ja liiguvad, seda tervemad nad on. Seda tugevam on nende immuunsus. Seda rõõmsamad nad on. Eriti praegu koroonakriisiajal, kui laste huvitegevus on piiratud, on õues mängimine ja liikumine vajalik.

Olen juhtinud linnapea tähelepanu lasteaedade pimedatele ja ohtlikele mänguväljakutele. Küsinud korduvalt abilinnapea käest, mis on linnavalitsuse plaan. Oktoobris vastas abilinnapea, et eesmärgiks on kõikide lasteaedade hoovialade välisvalgustus korda teha viie aastaga. Vaadates aga selle ja järgmise aasta tegevusi, siis investeeringute tempo näitab, et viisaastakuplaan on selgelt liiga optimistlik pakkumine. Sellele aastal tehti korda korda seitsme lasteaia õuealade valgustus. Nagu öeldud järgmisel aastal on plaan teha korda nimekirja ootele jäänud üheksakümnest lasteaiast viie välisvalgustus. Sedagi riigilt saadud toetuse abiga. Ei taha parem mõeldagi, et kas ilma riigitoetuseta poleks korda tehtud ühegi lasteaia õueala valgustust. Igatahes praeguse tempo juures saavad kõikide lasteaedade õuealad korraliku valgustuse 18 aastaga. See on selgelt liiga pikk aeg.

Raske öelda, kas linnavalitsuse liikmed ei mõista või ei suuda mõista, aga leidmaks lahendusi, korrutavad nad kui hüppama hakanud makilint sellel aastal korda tehtud seitsme lasteaia ja järgmise aasta viie lasteaia nime. Vahel küll mokaotsast vaiksel mainitakse, et see järgmise aasta nimekiri võib minna pikemaks. Esialgu on neid lubadusi raske uskuda. Kahjuks. Elu on näidanud, et kui planeeritud ei ole, siis rohkem ka ei tehta. Pigem vastupidi, nagu näitas selle aasta linna investeeringutekava, kust jäi ellu viimata investeeringuid 10 miljoni euro eest.

Kuidas edasi? Esiteks. Olen 2021. aasta linnaeelarvesse teinud ettepaneku eraldada õuealade välisvalgustuse korda tegemiseks vahendid veel 11 lasteaiale. Pelguranna lasteaed, Kivimurru lasteaed, Unistuste lasteaed, Ülemiste lasteaed, Loitsu lasteaed, Raadiku lasteaed, Liivalossi lasteaed (Lembitu 6 ja 14), lasteaed Kikas, Allika Lasteaed, Sinilinnu lasteaed on need lasteaiad, kelle välisvalgstuse rekonstrueerimise projektid valmivad järgmise aasta aprillis. Teiseks. Lasteaedade hoovialade välisvalgustuse korda tegemine kõikides Tallinna lasteaedades peab olema Tallinnas järgmiste aastate üks olulisematest tegevustest, et kõik lasteaiad saaksid kiiremas korras korraliku õueala valgustuse ja lapsed saaksid rohkem õues mängida, avastada, sportida ja leiutada.

Tallinna lasteaedade õuemänguväljakud peavad saama kiiremini kui 18 aastaga korraliku valgustuse was originally published in Reformierakond Tallinnas on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt