Täna Riigikogus toimunud välispoliitika arutelul toonitas Silver Meikar oma sõnavõtus, et Eesti välispoliitika huviks on euroopalike väärtuste eest seismine.
Meikar märgib, et soovib elada riigis, kus meie väärtusteks on õigusriik, inimõigused, demokraatia ja vabadus ning meie riiklikuks huviks on selliste väärtuste eest seismine nii Eestis kui ka kõikjal maailmas. „Inimõiguste ja demokraatia eest seismine on kahesuunaline töö. Esmalt tuleb tagada, et oma riigis oleks kõik korras ning alles siis saame olla eeskujuks teistele,” lausus Meikar. ”See kehtib ka valimiskampaania läbiviimise kohta. Maksumaksja ja parteikassa raha segi ajajatel ning kõlvatute kampaaniavõtete kasutajatel on kohatu rääkida euroopalike väärtuste edendamisest,” ütles Meikar.
Meikar rõhutas, et kindlasti tuleb Eestil kasutada kõiki võimalusi inimõiguste ja demokraatia toetamiseks kõikjal maailmas. ”Eesti aitas aktiivselt kaasa Euroopa Liidu ühise otsuse tegemisele, millega kehtestati Valgevene režiimi võtmeisikutele viisakeeld. Üksi poleks me suutnud neile ebamugavust valmistada, kuid kõik koos vähendasime oluliselt valimisvõltsimiste ja repressioonidega seotud isikute vabadusi. Siiski saab pööre paremuse poole toimuda mitte karistamise, vaid toetamise abil. Eesti riigi arengukoostöö rahad on suunatud sealse kodanikuühiskonna ja hariduse toetamisele, Valgevene tavakodanikud vabastati viisalõivudest ning Eesti jätkab õppimisvõimaluste loomist sealt pärit tudengitele,” lausus Meikar.
Meikari sõnul tõestavad autoritaarse riigivalitsejate vastu toimunud revolutsioonid, et õigusriik ja demokraatia on võimalik kehtestada vaid seal, kus ühiskond selleks valmis on. ”Vastasel korral asendatakse üks võimuklikk teise vastu ning tulemuseks võib olla veelgi enam inimõigusi jalge alla tallav režiim. Demokraatia puudumise eest maksavad lõivu ka demokraatlike riikide kodanikud,” lisas Meikar.
Lõpetuseks ütles Meikar, et Eesti eesmärgiks peab olema maailma viie enim demokraatiat, inimõigusi ja vabadusi austava riigi sekka jõudmine. ”See on aga võimalik vaid siis, kui igat otsust või seadust vastu võttes oleme kindlad, et see meid võetud teelt kõrvale ei vii.”