Rummo: Soome-ugri rahvaste püsimisele aitab kaasa parlamentide koostöö

Uudis
|
14.03.2008

Neljapäeval, 13. märtsil kohtus Riigikogu soome-ugri toetusrühma esimees Paul-Eerik Rummo hõimurahvaste silmapaistvate kunstnike ja kultuuritegelaste delegatsiooniga, kes viibib Eestis seoses KUMUs avatud suurejoonelise näitusega “Põhi ja kirre: kontinentaalne alateadvus”.

Rummo tutvustas delegatsiooni kuuluvaile komi, mari, mordva ja udmurdi kultuurikandjatele toetusrühma  ettevalmistusi sel suvel Hantõ-Mansiiskis toimuvaks järjekordseks  Soome-Ugri Maailmakongressiks, kuhu seekord on kavas, lisaks Eesti teadlastele ja kodanikuühenduste esindajatele, saata delegatsioon Riigikogust. Analoogilise ettepaneku on toetusrühm teinud ka Soome ja Ungari  parlamentidele. “Just nn parlamendidiplomaatia on alati olnud see, mis loob laia kandepinna riigijuhtide ja valitsuste tegevusele oluliste teemade tõstmisel,” rõhutas Rummo.

“Juba täna võib öelda,  et parlamentidevaheline suhtlus ja koostöö rahvusvaheliste organisatsioonide parlamentaarsetes assambleedes on viinud realistliku pildi Venemaa soome-ugri rahvaste olukorrast, huvidest ja väljavaadetest tunduvalt laiema rahvusvahelise avalikkuseni kui veel mõni aasta tagasi ja toonud selle teema suurte foorumite päevakorda,” kinnitas Rummo. Üheks selle kinnituseks on ka see nüüd Eestisse saabunud näitus, mille algatajaks on Euroopas hästituntud rootslasest kunstikuraator Anders Kreuger ja üheks põhitoetajaks  Euroopa Komisjon.

Kohtumisel arutati võimalusi tihedamaks infovahetuseks ning pidevateks kontaktideks toetusrühma ja Venemaa soome-ugri asustusega haldusüksuste parlamentide ja rahvuslike organisatsioonide vahel.

Toetusrühma esimehe sõnul on iga rahva enda otsustada, millise tee ta valib oma rahvusliku identsuse kaitseks ja arendamiseks. “Kuid nähes, millist kõrgetasemelist ja kaugeltki mitte ainult etnograafilist väärtust omavat kultuuri need rahvad loovad,  ei saa olla kahtlust ka nende suutlikkuses sobivate väliste eelduste korral toimida nüüdisaegsete iseseisvate riikidena,” ütles ta.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt