Rõivas: majanduses loovad töökohti ja lisandväärtust ettevõtted

Uudis
|
12.03.2009

Täna Riigikogus toimunud riiklikult olulise tähtsusega küsimuse ’’Tööturu areng’’ arutelul esinenud Taavi Rõivas toonitas oma sõnavõtus, et  tööturuamet või ühinev töötukassa ei likvideeri ülemaailmset majanduskriisi ega loo uusi töökohti, vaid üksnes leevendab töökoha kaotuse mõju.

Rõivase sõnul loovad majanduses töökohti ettevõtted. ”Loomulikult on oma roll mängida ka riigil, kuid seda turuplatsi korrashoidja ja reeglite kehtestajana, mitte turuosalisena. Ettevõtlusele atraktiivse kasvukeskkonna loomine ei ole mitte ainult ettevõtjate huvi, see puudutab otseselt ka iga töötajat. Paindlik tööjõuturg ja konkurentsivõimeline maksukeskkond on tugevaks vundamendiks töökohtade loomisele,” lausus Rõivas.

Rõivas toonitas, et viimastel kuudel töötuks jäänute spekter on määramatult laiem kui seni. ”Töötuks võivad ühtviisi jääda sini- ja valgekraed, lihttöölised ja tippjuhid. Kolm peamist väljakutset on tõhus ümberõpe, töötukassa kindlustussüsteemi jätkusuutlikkus ja tööturu osapoolte võime kokkuleppeid saavutada,” lisas Rõivas.

”Eelmise aastaga võrreldes on 2009. aastal koolitusele suunatud üle viie korra rohkem töötuid ning sõlmitud raamlepinguid suuremahuliste koolituste läbiviimiseks suurima nõudlusega erialadel. Ühineva Töötukassa edukuse kriteeriumiks saab võimekus tulla toime mitte üksnes suuremate mahtudega, vaid mitmekesistuvate vajadustega,” sõnas Rõivas.

„Hea näide uut moodi lähenemisest on stardiabi oma ettevõttega alustamiseks. Töötu ainus võimalus tööturule siseneda pole jätkamine palgatööga, valik on ka ise ettevõtte loomine. Uus töölepinguseadus suurendab hüppeliselt töötute garantiisid tõstes töötuhüvitise määra, võttes ettevõtetelt osa kohustusest maksta koondamishüvitisi ning – täiesti uue meetmena – luues hüvitise ka neile töötutele, kes ise omal soovil töölt lahkuvad,” toonitas Rõivas.

Tööandjad on teinud ettepaneku lükata vabatahtlikult töölt lahkujate hüvitise rakendamine kahe aasta võrra edasi. See samm annaks kuni 900 miljonit kokkuhoidu.

”Nagu uue töölepinguseaduse väljatöötamisel, on ka ühineva töötukassa töö korraldamisel väga oluline roll mängida tööandjatel ja ametiühingutel. See, kas nad suudavad piiratud vahendite tingimustes raskeid valikuid teha, määrab ära töötukassa jätkusuutlikkuse,” lausus Rõivas.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt