Remo Holsmer: eripensionireformiga astuti esimene samm

Uudis
|
14.03.2012

Tänasel riigikogu istungil võeti vastu seadusemuudatus, millega kaotatakse riigikontrolli ja õiguskantsleri eripensionid 1. jaanuarist 2013.

„Kui vabariigi algusaastatel oli eripension üks osa motivatsioonipaketist meelitamaks inimest avalikku teenistusse, siis tänaseks on see süsteem ajale jalgu jäänud,“ ütles Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Remo Holsmer. „Toonase loogika kohaselt pidi madalat palka kompenseerima eripension. Tänaseks on ametnike palk muutunud erasektoriga konkurentsivõimeliseks ning kõigi inimeste pensionid peaksid kujunema üldistel alustel.”

“Tänane otsus on osa kolmesambalisest eripensionite reformist. Lisaks õiguskantsleri ja riigikontrolöri eripensionite kaotamisele, saatis valitsus eelmisel nädalal riigikokku uue avaliku teenistuse seaduse eelnõu, millega kaovad ka ametnike staažipensionid,” lisas Holsmer “Kui hetkel kehtivas seaduses saab ametnik tulenevalt tööstaažist 10-50% suuremat vanaduspensioni, siis 5-aastase üleminekuperioodi pärast selline erisus kaob.”

“Kolmas osa valitsuskoalitsiooni poolt kavandatavast eripensionite reformist puudutab kaitseväelasi ning politsei ja päästeametnike, kuid vastavate eriseaduste muutmist arutab lähiajal valitsus,” lausus Holsmer, meenutades ühtlasi fakti, et riigikogu liikmete ametipension on kaotatud juba 2003. aastast.

„Eripensionite reformi eesmärgiks on tagada isikute võrdne kohtlemine pensioniskeemides, kust saadav pension on suurem kui selle saaja on sinna panustanud.“ Holsmeri sõnul ei mõjuta eripensioni saajail teise sambaga liitumine eripensioni suurust, sest riiklikust pensionist erinevalt ei sõltu eripension makstud sotsiaalmaksust. „Seetõttu on eripensionile õigust andvatel ametikohtadel töötavail isikuil olnud kogumispensioniga liitumise korral teiste kindlustatutega võrreldes märksa soodsamad tingimused,“ sõnas Holsmer.

Kokku maksab riik erinevate ametikohtade eripensionitena 2012. aastal välja 18,3 miljonit eurot. Näiteks 2000. aastal piirdus eripensioni saajate arv 113 inimesega, 2006. aasta lõpuks oli neid juba 1678, praeguseks aga üle 2300 inimese.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt