Eelmisel neljapäeval algatas Keskerakond Tallinna linnavolikogus kaks eelnõu – ühega tahetakse praegused linnaosad nimetada ümber osakondadeks, teisega soovitakse alustada liitumiskõnelusi naabervaldadega.
„Tallinna haldusreformi“ jutu taustal on linnaosade kaotamise tegelik eesmärk moodustada Tallinnas üks valimisringkond. Suur-Tallinna idee käidi „huvitava“ mõttena välja lihtsalt vee sogamiseks. Et ajakirjandusel, vallavanematel ja arvamusliidritel oleks hambus teema, mille üle arutada.
Reformierakond rääkis Suur-Tallinna ideest viimati eelmise aasta augustis, kui tähistati linnaosade 15. sünnipäeva. Samal üritusel ütles Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut järgmist: „Linnavõimu tsentraliseeritus oleks tänasel päeval kaasa toonud veelgi sügavamad probleemid rahva võõrandumisega võimust ning vähendanud võimalusi oma elu korraldamisel Eesti riigis kaasa rääkida.“
Nüüd räägib Vitsut risti vastupidist juttu. Kas ta valetab teadlikult avalikkusele või täidab kuulekalt Vabaduse väljaku neljanda korruse kabinetist tulevaid käske? Igal juhul käitub pealinna kõige tähtsamal ametipostil istuv mees ebaväärikalt.
Ilmselt võib vaidlema jäädagi, kuidas täpselt oleks mõistlik linnaosade piire nihutda, neid ühendada või hoopiski kaotada. Tsentraliseerimise käigus väheneb kogukonna otsustusõigus, kaob põliste linnaosade identideet, otsustamine ja vastutus viiakse inimestest kaugemale. Need on põhjused, miks peaksid linnaosad Tallinnas säilitama. Me kõik ju soovime, et kodutänav oleks hoitud ja puhas.
Keskerakond plaanib linnaosad kaotada kahe nädalaga. Ilma diskussioonita – lihtsalt ühe suletõmbega. Kui eelmisel nädalal rääkis Vitsut rahvahääletusest, siis meie nõudmisele see korraldada pole vastustki tulnud. Halduskogusid käsutatakse küsimust arutama erandkorras ja õhku visatakse ähvardusi, kui koosolekuid kokku ei kutsuta.
Jüri Mõis arvas, et linnaosadest tuleb buldooseriga üle sõita. Praegu kihutab Keskerakond täiskiirusel buldooseriga otsa 63-le volikogu liikmele Tallinnas. Selle sõidu käigus sülitatakse avalikule arvamusele, demokraatlikule otsustusportsessile ja enda väärikusele.
Usun ja loodan, et ka keskerakondlastes endis on julgust sellele plaanile vastu hakata. Lootust annab tõsiasi, et linnaosade kaotamise eelnõule oli alla kirjutanud 2/3 volikogu keskerakondlastest.
Kui aga buldooserijuht võidab, siis vastavad inimesed küsimusele oma elukoha kohta: elan Nõmme osakonnas, elan Pirita osakonnas. Kõlab ju totakalt? Olen veendunud, et sellise otsuse tegemiseks Keskerakonnale eelmistel valimistel mandaati ei antud.