Reformierakonna poolt algatatud eelnõu arutelu, mis tugevdaks väliseestlaste sidemeid kodumaaga, jätkub 25. septembril

Kategoriseerimata
|
24.09.2018

Riigikogus arutati eelmisel neljapäeval Reformierakonna fraktsiooni esitatud eelnõud, millega soovitakse vabastada sünnijärgsed Eesti kodanikud survest loobuda Eesti kodakondsusest, kui neil on omandatud kas Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna riigi, USA, Kanada,  Austraalia, Uus-Meremaa või Šveitsi kodakondsus. Eelnõu arutelu jätkub teisipäeval, 25. septembril suures saalis.

„Põhiseadus sünnijärgset Eesti kodakondsust ära võtta ei luba, ent kodakondsusseaduse topeltkodakondsuse keelu tõttu kaotame siiski Eesti kodanikke. Meiega sama väärtusruumi riikide kodakondsus ei tohiks aga olla selle põhjus,“ selgitas Reformierakonna fraktsiooni poolt Riigikogus ettekande pidanud Valdo Randpere.

Eelnõuga nähti ette, et sünnijärgne Eesti kodanik võiks omada Eesti kodakondsusega samaaegselt selle riigi kodakondsust, mis on kas Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriik. Lisaks antakse Eesti sünnijärgsele kodanikule õigus olla samaaegselt ka Šveitsi kodanik. Randpere sõnul on eelnõus loetelu riikidest, mis demokraatlike õigusriikidena ilma kahtluseta jagavad meiega samu väärtusi, nende kodanikele kohaldub Euroopa Liidu õigusest tulenevalt isikute vaba liikumise õigus ning puudub mõistlik põhjus mitte võimaldada Eesti kodanikele nende riikidega mitmikkodakondsust. 

„Oleme avatud ideele muuta eelnõu teksti konkreetsemaks selles osas, mis puudutab eriliste teenete eest antud kodakondsuse äravõtmist. Selle alusteks võiks olla  jõustunud kohtuotsus, millega isik on süüdi mõistetud tahtliku kuriteo toimepanemises või saavad teatavaks enne eriliste teenete eest kodakondsuse andmist esinenud asjaolud, millest teadmise korral ei oleks isikule kodakondsust antud või on isiku hilisem käitumine olnud niivõrd vääritu, et see välistaks talle eriliste teenete eest kodakondsuse andmise,“ kommenteeris Randpere.

Kuula Valdo Randpere ja Hanno Pevkuri podcasti.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt