Reformierakonna blogi: Andres Sutt: neli sammu Eesti majanduse päästmiseks.

Arvamus
|
14.09.2018

Eesti majandus on selle majandustsükli tipu läbinud. Äsja avaldatud statistika näitab ettevõtete kasumi ja investeeringute vähenemist. Kui pikk on tee järgmise tõusuni ja kui sügav langus, näitab aeg. Meie võimuses ei ole muuta maailma enda ümber. Kuid me saame tarkade majanduspoliitiliste valikutega tuua Eesti taas investorite huviorbiiti. Eesti ärikeskkond peab muutuma rahvusvaheliselt investorisõbralikuks.

Meie ettevõtete investeerimisaktiivsus on olnud kogu tõusutsükli vältel väike ja otseinvesteeringute sissevool napp. Peame end poliitilisi valikuid tehes targalt positsioneerima, nii et meie väärtuspakkumine ei oleks lihtsalt hea, vaid parim.

Mida selleks vajame?

  1. Eesti vajab välisinvesteeringute ligimeelitamise strateegiat. Välisinvesteeringud on kindlaim viis muuta majandus teadmismahukaks. Eesmärk peab olema ettevõtete peakontorite ja teadus-arendusüksuste ligimeelitamine. Sellest eesmärgist peavad lähtuma ka majanduspoliitilised valikud, sh maksupoliitika.
  2. Eesti vajab ettevõtluse reguatsiooni inventuuri ja digiteenuste versiooniuuendust. Rohujuure tasandilt tulev tagasiside selle kohta, mis toimib ja mis pidurdab, on oluline selleks, et tegevuskeskkonna muudatused soosiksid arengut. Riigiga suhtlemine peab olema kõigi jaoks mugav ja kiire.
  3. Eesti vajab pikaajalist kapitalituru arendamise strateegiat. Ettevõtete kapitali kaasamise võimaluste mitmekesistamine toetab kogu majanduse innovatsiooni. Kapitalituru arengut soosib kõige paremini regulatiivne keskkond, mis toetab alternatiivsete rahastusviiside arengut ning motiveerib investeerima väikestesse ja keskmise suurusega ettevõtetesse. Just väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted annavad majandusele paindlikkuse ja tagavad kasvu ka tulevikus.
  4. Rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise ärikeskkonna saavutamiseks tuleb asjakohased riiklikud arengukavad läbi vaadata, konsolideerida ja ühtlustada. Iga arengukava peab andma tegevuskava, kuidas liigume järgmisele tasemele ja saavutame uued sihid.

Eelkirjeldatu on üdini ärikeskne. Küsite: kuidas parandab see meie, Eesti inimeste elukvaliteeti? Vastus on: väga otseselt. Konkurentsivõimeline ärikeskkond annab meile võimaluse ennast Eestis ettevõtja, hinnatud spetsialisti või loomeinimesena teostada. See on ainus majanduse kasvatamise tee, mis võimaldab pakkuda praegu ja edaspidi makse tõstmata turvalist ja hästi kaitstud riiki, kvaliteetset haridust ja tervishoidu ning õiglast pensioni.

Selleks et olla edukas, peab poliitikat kujundades toetuma kvaliteetsele seirele ja analüüsile, mis on faktipõhine, terviklik ja pikaajalise vaatega ning hindab eri valikute mõju Eesti rahvusvahelisele konkurentsipositsioonile. Nii saab Eestist taas riik, kus kapitalil on hea kasvada ja inimestel ka homme hea elada.

Avaldatud 13.09 EPL

Jälgi Andres Sutti sotsiaalmeedias

Andres Sutt

Andres Sutt: neli sammu Eesti majanduse päästmiseks. was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt