Reformierakonna blogi: Airis Meier: Rutto jäigi passita! Kas see on Reinsalu meelest tervemõistuslik lahend?

Arvamus
|
24.11.2018

Airis Meier, Reformierakonna välissekretär

Alli Rutto, sünnijärgne Eesti kodanik, jäi passita. Sisuliselt tähendab see seda, et ta jäi ilma Eesti kodanikule lubatud õigustest, nagu näiteks reisida ilma viisata kodumaale, Eestisse.

Sellega on loodud pretsedent, millega on rikutud põhiseadust, mille järgi ei tohi üheltki sünnijärgselt Eesti kodanikult kodakondsust võtta. Kuhu veel edasi?

Argumendid, et oodatakse Tartu Ülikooli uuringute taga, ei ole õigusriigile kohased. Põhiseadus on täitmiseks, olgu uuringutega nii või naa. Ametist lahkunud siseminister Anvelt lubas Alli Rutto ja teiste samas seisus olevate eestlaste probleemi lahendada, kuid PPA keeldub Ruttole uut passi väljastamast seni, kuni pole selgust, kas kodakondsusseadust hakatakse muutma. PPA on seega põhiseadusest ülem?

Lajatan koleda tõe teile näkku: valitsuse ja riigikogu tegemata töö tõttu kaotab Eesti kodanik oma põhiseaduslikud õigused. Minister Urmas Reinsalu on öelnud, et Rutto kodakondsusküsimus tuleb lahendada tervemõistusliku tõlgendamisega. Hea minister, kas see on tervemõistuslik lahend?

Alli Rutto kurva uudise taustal on aga üks üsna tihti tõstatatud küsimus saanud vastuse: isegi kui Põhiseadus on seadustest ülim siis põhiseaduslik vastuolu võib siiski viia olukorrani, kus kannatavad kodanikud. Seega tuleb Põhiseadusega vastuolus olev Kodakondsusseadus kohe menetlusse võtta. Mulle tundub, et sellekohane hea lahendus pakuti Facebooki „Õigus jääda eestlaseks” grupis: seadust tuleb muuta selliselt, et sünnijärgsete Eesti kodanike puhul topeltkodakondsust mitte keelata.

Hea lugeja, kui ka sulle samuti tundub, et me liigime õigusriigile lubatud piiridele ohtlikult lähedale, siis toeta ülalmainitud muudatuse menetlusse võtmist, andes oma allkiri rahvaalgatusele „Õigus jääda eestlaseks” (www.rahvaalgatus.ee). Surve riigivalitsejatele on hetkel vähim, mida oma õiguste kaitseks teha saame.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt