Eilsel Tallinna linnavolikogu istungil tegi Reformierakonna fraktsioon ettepaneku asutada Tallinnas asumifond, millega antakse miljon eurot igas Tallinna linnaosas igal aastal kohalike elanike otsustada. Ettepaneku eesmärk on suurendada kohalike elanike, asumiseltside ning kodanikeühendustele rolli Tallinna linnaosade arengu kavandamisel.
“Kohalikel elanikel peab olema suurem võimalus linnaosa arengus kaasa rääkida, sest tihti on just kohalikel elanikel, seltsidel ja kodanikeühendustel kõige parem ülevaade linnaosas toimuvast ja sealsetest murekohtadest. Täna on suurem osa otsustamisest koondunud Tallinnas aga linnavalitsusse ning linnaosade rolli kohaliku arengu kavandamisel on järjest kärbitud. Linna eelmise aasta eelarves moodustasid näiteks linnaosade valitsustele eraldatud summad vaid umbes ühe protsendi kogu eelarvest. Ka sel aastal jäävad linnaosade valitsustele eraldatavad summad samasse suurusjärku. Selline trend on aga probleem, sest igapäevaselt linnaosas mitteviibivad ametnikud ei tunne kindlasti kohalikku elu nii hästi kui sealsed elanikud ning seal tegutsevad asumiseltsid ja kodanikeühendused. Selle tulemuseks on tihti veidrad lahendused, millest erilist kasu linnaosale ei teki,” ütles volikogus asumifondi ettepanekut tutvustanud Reformierakonna fraktsiooni liige Ülle Rajasalu.
Rajasalu sõnul on linna ülesanne kuulata oma kodanikke ning arvestada plaanide ja investeeringute tegemisel rohkem ka kohalike huvidega. Kodanikualgatusi toetava asumifondi loomine on tema sõnul konkreetne vahend, mille abil linnaosad saavad igal aastal ise otsustada, mis on see projekt, mida toetada.
Volikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Õnne Pillak lisab, et asumifondi loomine on üks vajalik ja hea otsus, millega inimesed saavad oma linnaosad teha ise meelepäraseks. “Olgu selleks ettepanekuks siis mõne spordiplatsi remont, Nõmme tänavatele prügikastide paigaldamine, Mustamäel pimedate alleede ja hoovide valgustamine või noortele rulaparkide tegemine – kõik, mis teeb kodukoha paremaks ja saab selle piirkonna inimeste toe,” sõnab Pillak.
Asumifondi asutamise plaan on, et igal aastal ja igas linnaosas saavad asumid miljoni euro ulatuses ise valida, mis vajab kohapeal tegemist. Selleks reserveeritakse iga-aastaselt linnaeelarvest miljon eurot igas linnaosas elanike, asumiseltside ja kodanikeühenduste toetuse saanud piirkondlikele plaanidele.