Reformierakond: Tallinna rahaline olukord halveneb 2011. aasta eelarvega

Uudis
|
31.08.2010

Reformierakonna hinnangul on Tallinna 2011. aasta linnaeelarve üle 250 miljoni krooni suuruses puudujäägis, sest tulude poolele on planeeritud uuest aastast kaotatav müügi-ja paadimaks.

„Tallinn on 2011. aasta eelarveprojekti tulude poolele prognoosinud müügimaksu laekumisest ligi 250 miljonit krooni (15.9 miljonit eurot),” ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas. „Linnavalitsus peaks olema teadlik, et järgmise aasta 1.jaanuarist kaotatakse müügi- ja paadimaks kohalike maksude loetelust. Tallinna eelarvesse nendest tulude planeerimine tähendab teadlikku bluffi.” Rõivase hinnangul viib linnavalitsuse kiirustamine olukorrani, kus veel enne eelarveaasta algust tuleb välja tulla negatiivse lisaeelarvega.

„Linn paisutab oma tegevuskulusid selle aastaga võrreldes 178 miljoni krooni (11.4 miljonit euro) võrra 5,8 miljardilt 6 miljardi kroonini,” sõnas linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Remo Holsmer. „Uute laenude võtmise ja vanade tagasimaksmise vahe suureneb ligi 58 miljoni krooni võrra (3.7 miljonit eurot), millege suurendatakse eelarveaasta defitsiiti veelgi. See tähendab, et vastutustundetu raha põletamise poliitika Tallinnas jätkub ning avalike teenuste pakkumiseks jääb üha vähem raha.”

„Ka normitehniliselt on tegu kehva dokumendiga – eelarve on pime kui öö. Linna tegevuskulude eelarve ametite lõikes on lahti kirjutamata. Iga asutuse taga on number ja pole näha, mille jaoks seda kulutatakse,” märkis Holsmer. „Linnakantselei eelarve suureneb näiteks 7,8 miljoni (0.5 miljoni euro) võrra. Võib vaid oletada, milliseid „suurepäraseid” kampaaniad ja valimisüritusi selle arvelt tegema hakatakse. Ootame linnapealt konkreetseid selgitusi, miks soovitakse peita avalikkuse ja volikogu eest eelarveridade sisu.”

Reformierakondlased toovad välja ka investeeringute pideva vähenemise linnaeelarves. „Investeeringud tehakse Tallinnas juba mitmendat aastat lõviosas riigi ja Euroopa Liidu rahade eest – pea pool investeeringute rahast tuleb sealt ning linna enda panust on aasta aastalt vähendatud. Erinevus riigiga on selge – kui riik kärpis kriisi ajal ametnike ja asutuste kulusid, et säilitada ja suurendada investeeringuid tulevikku, siis linn on valinud vastupidise tee – ikka kõigepealt endale palga maksmise, Tallinna TV, kampaania tegemise tee ja alles seejärel linlaste tulevikule mõtlemise tee. Sellistel hetkedel on piinlik olla tallinlane”, sõnas Holsmer.

„Linnavolikogule esitatud eelarve on kiiruga küpsetatud käkerdis, mida Reformierakond kindlasti toetada ei saa. Sellega tekitatakse täiesti sihilikult läbi müügimaksu tulude kadumise vähemalt veerand miljardi kroonine auk eelarvesse, suurendatakse linna tegevuskulusid ning niigi kõrget laenukoormust,” lisas Holsmer.

Linnavalitsus esitas eile volikogu 2011. aasta linnaeelarve, mille kogumahuks on 7.24 miljardit krooni (431.4 miljonit eurot). Eelarvet soovitakse volikogus menetleda kiirkorras ning võtta see vastu septembri keskel.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt