Reformierakond soovib omavalitsuste ühinemist jõuliselt toetada

Uudis
|
24.03.2004

Reformierakonna juhatus kuulas täna ära erakonna haldusreformiga tegeleva töörühma ettekande seisukohtadest kohalike omavalitsuse ühinemist soodustava seaduse eelnõu kohta.

Töörühma arvamusel tuleb valitsustel omavalitsustele ühinemist pakkudes üheselt ja selgesõnaliselt välja tuua eesmärk, miks ühinemine mõistlik oleks. Kokkuleppimist ja juriidiliselt korrektset vormistamist vajab ühinemisvõimalus kohalike volikogude valimiste vahelisel ajal. Kui see pole võimalik, tuleb soodustada ühinemist aastatel 2005 ja 2009. Kui ühinemine valimistevahelisel perioodil saab võimalikuks, tuleb keskenduda perioodile 2005-2007. Vaja on ka tagada võimalus, et linn saaks volikogu otsusel peale ühinemist säilitada linna staatuse.

“Olime selgel seisukohal, et riigil tuleb toetada omavalitsuste kiiret ühinemist,” märkis töörühma juhtinud Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Riigikogus Peep Aru. Aru sõnul saab soodustada ainult sellist ühinemist, mis langeb kokku riigi haldusterritoriaalse korralduse plaanidega. “See välistaks näiteks Imavere valla ja Tallinna linna ühinemise,” sõnas Aru.

Toetus ühinevatele omavalitsustele peab Reformierakonna arvamusel olema jõuline, et tagada selle stimuleeriv toime. Ka peaks suuremamahuline ühinemistoetus välistama täiendavate vahendite taotlemise vajaduse. Omavalitsusjuhtidele oleks volikogude otsusel ühinemistoetuse arvelt võimalik maksta täiendavaid sotsiaalseid garantiisid.

Reformierakonna haldusreformi töörühm leidis, et kui omavalitsuste ühinemine põhjustab võrreldes ühinemisperioodi eelse perioodiga riigi toetuste vähenemise, siis järgneva 4 aasta jooksul võiks vahe kompenseerida igaks konkreetseks aastaks eraldi tehtava arvestuse alusel.

Reformierakonna juhatus volitas töörühma liikmeid esitama ülaltoodud seisukohti koalitsioonipartneritele haldusterritoriaalse reformi aruteludel.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt