Reformierakond pooldab Eesti energiaalase sõltumatuse suurendamist Venemaast

Uudis
|
08.03.2006

Reformierakonna juhatus võttis täna vastu avalduse, milles leiab, et Eesti energeetikaalane sõltumatus on riigi julgeoleku tagamiseks ülioluline. Selleks, et mitte seista aastaks 2016 valiku ees, kas Põhjamaade kalleim elekter või energiasõltuvus Venemaast, toetab Reformierakond kõigiti Eesti osalemist Balti riike elektrienergiaga varustava tuumajaama rajamise ettevalmistamises.

Reformierakonna juhatuse avaldus:

Reformierakond: energiaalase sõltumatuse suurendamine on Eesti jaoks ülioluline

Reformierakond leiab, et Eesti energeetikaalane sõltumatus on riigi julgeoleku tagamiseks ülioluline. Selleks, et mitte seista aastaks 2016 valiku ees, kas Põhjamaade kalleim elekter või energiasõltuvus Venemaast, toetab Reformierakond kõigiti Eesti osalemist Balti riike elektrienergiaga varustava tuumajaama rajamise ettevalmistamises.   

Üle 90% Eesti elektrienergiast toodetakse taastumatust ja keskkonda saastavast põlevkivist. Keskkonnavaenulikud vanad põlevkivikatlad tuleb Eestis sulgeda aastaks 2016. Seega võib Eesti kümne aasta pärast olla olukorras, kus seni põlevkivielektrile orienteeritud riigis jääb puudu elektri tootmisvõimsusest.

Reformierakond leiab, et põlevkivienergiale alternatiivi leidmine on Eesti julgeoleku ja sõltumatuse tagamise küsimus. Põlevkivielektrilt üleminekul tuleb hoiduda orienteerumast vaid ühele elektritootmise viisile ja ühele elektrit importivale riigile.

Taastuvallikatel põhineva loodussõbraliku elektri tootmine suudab Eesti energiavajadusest katta vaid väikese osa. Orienteerudes peamiselt gaasielektrile suureneb oluliselt Eesti sõltuvus Venemaast ja selle riigi tarnekindlusest.

Ignalina tuumajaama vanade energiaplokkide sulgemise järel suureneb teiste energiaallikate vajadus kõigis kolmes Balti riigis, mistõttu tuleb üheks olulisemaks võimaluseks Balti riikide energiavarustuse tagamisel pidada kolme Balti riiki ühiselt varustava tuumajaama rajamist Leetu.

Leedus on juba praegu olemas uue tuumajaama rajamiseks vajalik oskusteave ja infrastruktuur, mis võimaldaks uue tuumajaama rajamise kulud hoida suhteliselt madalad. Et tuumajaamas toodetud elektrienergia on võrreldes ülejäänud alternatiividega ka suhteliselt odav, aitaks nn Ignalina II rajamine saavutada ka teise eesmärgi – tagada tarbijatele elektrienergia soodne hind.

Reformierakonna pressiteenistus

Lisainformatsioon:
Meelis Atonen
50 69 459

Teate edastas:
Triinu Rajasalu
Reformierakonna meediajuht
50 4 090


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt