Viimased päevad on olnud Eesti poliitikas ärevad ja täis tüli. Eile otsustas koalitsioon eirata põhiseadust ja öelda, et neile põhiseadus ega teised seadused ei kehti. Meile surutakse peale mustvalgeid valikuid abielureferendumi näol, ehk küsimuses, mida enamus Eesti inimesi peavad ebaoluliseks ning milles suurem osa Eestist ei tahaks poolt valida. Reformierakonna seisukoht on, et sellist referendumit pole vaja, sest praegu tuleb keskenduda koroonakriisile ja vaktsineerimise kiirendamisele. Me hoiatasime ette, et üks erakond soovib oma provokatsiooniga kogu Eesti tülli ajada. Nüüd ongi see kole poliitiline tüli toodud Riigikokku. Siin toimuv annab eelvaate sellest, milline kaklus saab tulema ühiskonnas, kui see rahvahääletus tuleb.
Suurima erakonnana Riigikogus ei saa me jääda lihtsalt kõrvaltseisjateks ja lasta asjadel omasoodu minna. Liberaalsete väärtuste eest seisva erakonnana ei ole meil võimalik pugeda seinaprakku ja oodata kuni kõik ebameeldiv on möödunud. Meie peame tegema kõik endast oleneva, et ühiskonda lõhkuv referendum jääks ära. See referendum on nõrgematele haiget tegemise referendum ja meie asi on inimeste kiusamisele Riigikogus vastu seista. Ma tean, et meie erakonna toetajate seas on väga palju neid, kes tahavad näha meie tegutsemist ja pingutusi selle Eestit lõhestava referendumi ära hoidmisel.
Olgu kohe öeldud, et me pole Riigikogus esitanud ühtegi sisulist ettepanekut, midagi teha või mitte teha. Me oleme esitanud hulga küsimusi, mida rahvalt võiks rahvahääletusel küsida. Jah, mõned meie küsimused tunduvad kohatud või ebamõistlikud. Me oleme esitanud teadlikult provokatiivseid küsimusi, et rõhutada selle referendumi absurdsust. Oleme olukorras, kus selle koalitsiooni tegevus on seadnud kahtluse alla nii mõnedki asjad, mis on siiani tundunud iseenesest mõistetavad. Meie küsimused on esitatud moel, et vastus neile oleks alati „Ei“. Loomulikult „Ei“ soovi keegi meist ealeski NATO-st lahkuda, taastada kolhoose või ära kaotada eestikeelset haridust. Täpselt samamoodi „Ei“ soovi me, et meile sunnitakse valitsuse poolt peale, milline võib üks perekond olla. Kuna koalitsioon surub seda rahvahääletust jõuga läbi, siis ainus viis seda veel ära jätta on sundida neid tegema piisavalt palju juriidilisi vigu, et õiguskantsleril oleks piisavalt materjali Riigikogu otsuse vaidlustamiseks Riigikohtus ja Riigikohtul selle otsuse tühistamiseks.
Reformierakond on oma tegudega läbi aastate näidanud, et me ei tee ühtki kompromissi Eesti julgeoleku või iseseisvuse arvelt. Sellise väite esitas pahatahtlikult välisminister, kes sellega ka kahjustas Eesti mainet rahvusvahelisel tasandil. Vastupidiselt tänasele valitsusele oleme meie oma tegudes ehitanud häid liitlassuhteid ja viinud Eesti NATO-sse ning Euroopa Liitu.
Täna ei ole küsimus enam selles, kas abielureferendum toimub või mitte. Tänaseks on küsimus selles, kas Riigikogu proovitakse vaigistada. Võitlus käib selle üle, kas Reformerakonna esindajad saavad täita oma kohust Riigikogu liikmena või keelatakse meie sõnavõtud, meie ettepanekuid tallatakse kõiki reegleid rikkudes jalge alla ja seeläbi seatakse löögi alla Riigikogu demokraatlik töökorraldus. Kolmapäevaks on selge, kas suur osa koalitsiooni esindajad on valmis teadlikult seadust ja oma ametivannet rikkuma. Ma olen pöördunud Keskerakonna ja Isamaa juhtide poole ning teinud ettepaneku peatada Riigikogus abielureferendumi arutamine. Kahjuks aga ei soovita mõistuse häält kuulda võtta ja poliitilist ummikteed vältida.
Ma mõistan, et inimestel on raske aru saada sellest poliitilisest kaklusest. Kui see oleks meie teha, siis Riigikogu ei arutaks üldse sellist küsimust. Me mõistame oma sõna ja teo kaalu ning soovime jääda väärikaks. Reformierakond on Eesti jaoks keerulistel aegadel, nagu Pronksiöö või eelmine majanduskriis, tugev püsinud. Ärme unusta, et meid on seda tehes alati kõrvalt teravalt kritiseeritud. Inimeste vabadusi ja Eesti demokraatiat kaitstes oleme õigel poolel. See teebki meid tugevaks ja annab jõudu vaba ühiskonna eest võitlust pidada.
Kaja Kallas
Reformerakonna juht