Reformierakond: Eesti IT-eksport riigi välissuhtluse prioriteediks

Uudis
|
21.01.2009

Täna Riigikogu Reformierakonna fraktsioonis toimunud juhtivate Eesti IT eksportööride ja IT eeskõnelejate ümarlaual tõdeti, et IT-ekspordi toetamiseks on vaja koondada ettevõtjate ja riigi jõud ning täiustada Eesti maksusüsteemi.

Riigikogu aseesimehe Kristiina Ojulandi sõnul on IT üks ekspordivõimekam valdkond ja läbi poliitilise toetuse saab seda veelgi võimendada. Eestit välisriikides esindavad poliitikud ja diplomaate peab IT vallas vajadusel koolitama, et ei tekiks olukorda, kui me räägime e-riigist või X-teest endale aru andmata, mis see on. ”Eesti välisesindustes peab olema inimene, kes omaks kompetentsi infotehnoloogia valdkonnas ning vajadusel oleks sillaks Eesti ettevõtete ja välisriigi vajaduste vahel,” lausus Ojuland.

Positiivse näitena riigi ja IT ettevõtjate koostööst tõid mitmed ümarlaual osalenud IT-eksportijad möödunud aasta oktoobris toimunud Aserbaidžaani visiidi, mille käigus kohtus Kristiina Ojuland Bakuus Aserbaidžaani side – ja infotehnoloogia ministri Ali Abbassov`iga ning Eesti IT ettevõtjatel oli võimalus kõrgel riiklikul tasemel luua vajalikke otsekontakte.

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi sõnul peaksid ettevõtjad välja tooma riigid, mis on IT ekspordi valdkonnas prioriteetsed. „Eesti riik saab nendega sõlmida topeltmaksustamise vältimise lepingud, et seeläbi ettevõtjatele uksi avada. Probleemina tuli esile optsioone puudutavad seadused. Kui ettevõtjad soovivad optsioone välja anda, siis need on maksustatud nii kõrgelt, et see ei innusta ettevõtteid optsioonide kaudu arenema,” ütles Klaas.

Vestluse käigus tõdeti, et avaliku sektori IT-alased tellimused peavad olema innovaatilised ning sellised, mida saab ka edasi müüa. Kõik avaliku sektori tellitud e-lahendused võiksid olla vabavaralised ja taaskasutatavad. Eesti arenguabi teistele riikidele võiks eelkõige olla infotehnoloogiliste lahenduste näol. Puudusena ilmes praegune riigihangete süsteem, kus riik tellib vanu ja aegunud lahendusi. „Infotehnoloogia ettevõtetel peavad olema vabamad käed, koheselt peab olema võimalus valmistada ka antud lahendus ekspordiks,” lausus Klaas.

Täna toimunud ümarlaual osalesid IT visionär Linnar Viik, Fujitsu Services nõukogu esimees Niilo Saard , NOW Innovations asutaja Kalju Rüütli, eGovernance Laboratory juhatuse liige Riho Oks ja EAS turundus- ja kommunikatsiooniüksuse direktor Erki Peegel. Lisaks võtsid üritusest osa mitmed IT ekspordiga tegelevad Eesti ettevõtjad.

E-ekspordi ümarlaud on Reformierakonna poolt sel aastal organiseeritava välispoliitika ümarlaudade sarja avaüritus. Veebruaris on arutlusteemaks Euroopa Liidu ja Venemaa suhted, märtsis inimõigused, aprillis energiajulgeolek ja keskkonnapoliitika ning mais Euroopa Liidu reformid.

 

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt