Raivo Järvi: Milleks tappa hane?! (Harju Ekspress)

Arvamus
|
14.03.2008

Läbi ajaloo võime jälgida näiteid sellest, kui suurt mehisust nõua­vad otsused, mis on hädavajali­kud tulevikuks ja näiliselt ebapopu­laarsed.

Läbi ajaloo võime jälgida näiteid sellest, kui suurt mehisust nõua­vad otsused, mis on hädavajali­kud tulevikuks ja näiliselt ebapopu­laarsed.

Need on kergelt teostatavad vaid ab­soluutse monarhia või diktatuuri tin­gimustes. Demokraatlikes ühiskonda­des, kus on võimukandja rahvas, on see aga otsustajale tihtilugu kaelamurdev.

Oleme säärast pretsedenti näinud praeguse iseseisvuse algaastaist, kui Laari esimene valitsus radikaalseid otsuseid tegija (vähemalt esialgu) ala­mad veelgi suuremasse kitsikusse paiskas. Praegu saab rahvas nende sammude tähendusest aru ja vaatab võidukalt kunagiste saatusekaas­lastest naabrite poole.

Ometi näib kunagine uljas peaminister praegu pelgavat kunagise ebapo­pulaarsuse kordumist. Nii tulebki appi populismitrumm, mis on mängu­riist tema eelkäijast peaministrile! Nii tema kui ka ta lähimad kaasvõitlejad aga peavad teadma majanduslikult tarkade otsuste väärtust lausa üle­euroopalises mõõtmes. Küsimus puudutab loomulikult uut töölepinguseadust, mille tähtsusest ei väsi meile viitamast ei Euroopa Komisjon ega ka IMF!

Tegelikult on tööjaotus vabas ühiskonnas lihtne: töötaja peab olema tubli täna, et saada palka homme, tööandja peab pingutama, saamaks maksta sedasama palka ka ülehomme ja mõlema poole seadusi tegevad esindajad peavad hoolitsema selle eest, mis saab mõlemast vana­duspõlves! Siit ka dilemma—kuidas teha arusaadavaks keerulised klauslid, et ühiskond tajuks tõusvat tulu tulevikus?! Selles viimases sõnas ongi kogu konks—kes ei tahaks saada mit­te midagi tehes PALJU PAPPI JA KÄH­KU?!

Küsimus on ainult selles, et keegi peab vajamineva summa teenima. Mit­te asjatult pole paljud ülivõimsad ametiühingud (näiteks ,,LO” Rootsis) viinud nende riikide majandust stag­natsiooni! Tavaliselt järgneb sellele äkiline ärkamine (nagu Rootsis juh­tuski), ainult et siis on hind juba pal­ju kallim! Ega asjata nõua Euroopa institutsioonid meilt tööturu reforme —lihtsalt homme VÕIB JUBA HILJA OLLA!

Asi pole mitte töötegijate ahistami­ses, vaid töökohtade säilitamises. Iga põllumees teab väga hästi, et kui ta on ülbe põllu või lüpsilehma suhtes, pole tal homme enam kuskil rügada ja üle­homme pole süüa.

Nii ka ettevõtluses—küsimus pole mitte töötaja-kapitalisti vastasseisus, vaid firma ellujäämises. Mäletan häs­ti näiteid aastatetagusest Soomest, kus korraldati tahtlikke pankrotte, pääst­maks ettevõtteid taagast, mille nimi on ,,palga maksmine mittetöötamise eest”! Kas seda soovime Eestile? Meie, kes me oleme geenidelt töökas talu­rahvas, teame hästi, kuivõrd on ausse tõstetud töökus ja põlastatud jõude­elu! Miks mitte teha nii ka praegu?

Olen alati väärtustanud eri tsivi­lisatsioonide tarkust ja hindan kõrgelt vanakreeklase Aisophose valmi: ,,Elas kord mees, kel oli imeline kuldmune munev hani. Mees hoolitses hane eest hästi ja vas­tutasuks ootas meest igal hommikul vastmunetud kuldne muna.

Siis aga läks mees ahneks — mis oleks, kui katsuks hane seest kõhe kõik munad kätte saada? Nii tappiski mees hane ja lõikas linnu lõhki. Para­ku leidis ta hane seest vaid ühe pool-valminud muna…!?”

Mõelgem homsele ja ÄRGEM TAPKEM HANE!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt