Rait Maruste: kõige "ausam ja ilusam" erakond

Arvamus
|
06.09.2013

Mati Hint tundis mõni aeg tagasi muret aususe ja õigluse devalveerumise pärast meie ühiskonnas. Mina küll asju nii mustas värvis ei näe, kuid siiski, küll veidi teises kontekstis, tahan põgusalt vaadata viimase aasta sees poliitikas ning avalikus elus toimunut ja meedia ning õiguskaitsjate osa selles. Kirjutama ajendas sotside taotlus olla ,,rahaasjus kõige ausam erakond“.

Vaba ajakirjandus demokraatlikus ühiskonnas täidab ühiskonna valvekoera rolli juhul, kui ta on erapooletu ja objektiivne. Vahendab ühiskonnaelu, mitte ei asu seda ise intensiivselt kujundama. Vabad informeeritud inimesed teevad omad järeldused ise. Tõsiseltvõetavuse üheks eelduseks on sündmuste asetamine konteksti ning võrdse ja objektiivse standardi kasutamine kõigi suhtes, ka siis, kui tulemus just ajakirjaniku või meediategelase enda arvamusega, sagedamini hoiakuga, kokku ei lähe.

Peale mõneaastast viivitust jõudsid sotsid järeldusele, et nende tegelikest kampaaniakuludest on välja jäänud „näpuvea“ tõttu 42 000 eurot. Eesti Ekspressi tehtud analüüsi põhjal olid tegelikud kulud isegi pea kaks korda suuremad. Väita, et see oli näpukas, mida ei pandud tähele, ei ole just väga veenev. See ei ole mõni 4.20 arveke. Teiseks, reklaamikulu on sekunditega ja meediakanalitega üsna täpselt mõõdetav suurus. Kui reklaami aga saadi poole soodsamalt, siis pidi selle keegi ikkagi lõppkokkuvõttes kinni maksma. Panna see kulutus ,,ekslikult“ reklaamitootmise, mitte kampaaniakulude hulka, võis teenida ainult ühte eesmärki – näidata end ilusamana ja kokkuhoidlikumana (nagu sotsidele kohane). Või manipuleeriti kuludega selleks, et varjata tulusid? Igatahes on summa suurusjärk muljetavaldav.

Paneme ritta viimase aja erakondade nn rahaskandaalid. Kõigepealt Keskerakonna 500 EUR-ne (sund)annetus, mis tõi kaasa läbiotsimise 12 politseiametniku poolt, üldise õiguskaitseorganite ergastatuse ja tohutu meediakära. Järgnes suurusjärk suurem sündmus, Reformierakonna väidetavad keelatud annetused. Selle tondi tagaajamise kulg ja lõpp peaks olema veel kõigil värskelt meeles. Meediakajastus oli suurusjärgu võrra intensiivsem ja kestvam. Kuigi ametlik uurimine nelja kuu vältel, mille käigus kuulati üle enam kui 60 inimest, 82 pangasaladust avati, inimesi, sh Riigikogu liikmeid, jälitati ja kuulati pealt, lõppes ei millegagi. Prokurör sai küll meediasõbra tiitli. Õigusriigis tähendab see seda, et inkrimineeritud sündmust ei olnud, meeldib see kellelegi või mitte. Oma versiooni pealesurumise tuhinas ei pandud millekski ka seda, et loodud annetaja ämma kuvandil puudus igasugune alus. Kas vabandati ? S. Meikari osale selles ja usaldusväärsusele ei taha trükimusta kulutada.

Ilmusid juhtkirjad ja arvamusartiklid, üks räigem kui teine ja akadeemiline majakas alandas end valitsejate in corpore ,,moraalseteks värdjateks“ nimetamisega. Kõik suunasid ühte kanalisse ja päädis see Harta 12ga ja presidendi kokkukutsutud erakondade esimeeste nõupidamisega. Sotside osa Harta saamisel ja Rahvakogu kujundamisel ja läbiviimisel oli ja on nähtav ka pimedale. Aktiivse meediatöötluse tagajärjel muutus soovitu reaalsuseks ja hakkas elama oma elu. Ei saa välistada ka seda, et seekord püüti läbi sotside testida valitsuserakonna ja kogu valitsuse vastupidamist ja rahva meelsust, nagu pronksiööl.​

Nüüd siis selline, suurusjärgu võrra suurem ,,näpukas“. Mis siis nüüd tuleb ? Milline on ja saab olema meediareaktsioon, presidendi käitumine, rahvas barrikaadidele ?

Erakonnad on meil valdavalt riigi ehk maksumaksja finantseerida. Ja mõistagi peab see rahakasutus olema aus, eesmärgipärane ja läbinähtav. Kindlasti ta seda ka on. Viimaste aastate sees on tehtud väga suuri samme kogu valdkonna usaldusväärsemaks ja läbinähtavamaks muutmisel. Needsamad standardid – objektiivsus, usaldusväärsus, fakti ja kommentaari lahus hoidmine ning hoidumine enda hoiaku/arusaamise esitamisest avaliku arvamusena, peaks laienema ka meediale. On, mille üle mõelda. Ka meie vapratel õiguskaitsjatel.

Kolleegidele sotsidele aga seda, et enda õilistamine teiste halvana näitamisega ning rahva ja raha aruandlusega manipuleerimine ei kuulu just poliitika fair play klassikasse.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt