Raidma: Euroopa kaitsepoliitikas on vaja paradigma nihet enese kaitse suunas

Uudis
|
18.09.2014

Riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ütles neljapäeval toimunud kohtumisel Saksamaa Bundestagi kaitsekomisjoni esimehe Hans-Peter Bartelsiga, et Euroopa Liidus on vaja muuta kaitsealast paradigmat – lisaks valmidusele minna kolmandatesse riikidesse peab Euroopa Liit olema reaalselt valmis liikmesriike kaitsma.

„Praegune olukord näitab, et arvamus, mille järgi isegi teoreetiliselt ei ole sõjaline konflikt Euroopas võimalik, on ajalugu,“ ütles Raidma. Ta jätkas, et Euroopa kodanikukaitses juba varem toimunud paradigmamuutuseni tuleb jõuda ka riigikaitses. „Võimekused, mis on välja arendatud reageerimaks kriisidele kusagil mujal väljaspool Euroopa Liitu, tuleb panna koos toimima Euroopa Liidu enese kaitseks,“ lisas Raidma.

Saksamaa kolleeg nõustus Raidma seisukohaga, et Euroopa Liidu liikmesriikide sõjalised võimekused tuleb panna üksteist toetama ning nende tõhusust tõsta. EL-i 28 liikmesriiki, millest enamik kuulub ka Põhja-Atlandi allianssi (NATO), suudavad koos välja panna väga arvestatavalt inimjõudu ja ka raha, kuid selle nähtavust tuleb parandada.

Raidma tänas Saksamaad panuse eest Balti õhuturbesse, hetkel on Saksa hävitajad baseerumas Ämaris. „Liitlased on meiega, see on meile oluline,“ ütles Raidma ning kutsus Saksamaad üles panustama Eesti julgeolekusse õhus, maal ja merel. Eesti tasub liitlaste vastuvõtmise kulud väljaspool riigikaitse kulutusteks kokku lepitud kaht protsenti sisemajanduse koguproduktist.

Mati Raidma ja Hans-Peter Bartels arutasid samuti Euroopa Liidu võimekuse üle ühist kaitsepoliitikat ellu viia. Pooled nõustusid, et seda valdkonda tuleb institutsionaalselt tugevdada.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt